Lalo Schifrin, autor hudby k Mission: Impossible a dalším filmům. Připomeňte si průřez jeho tvorbou
Ve věku 93 let zemřel argentinský skladatel Lalo Schifrin, autor slavné znělky k sérii Mission: Impossible a tvůrce hudby k desítkám hollywoodských filmů. V Akademii nabízíme průřez tvorbou i jinými hudebními aktivitami skladatele nejen filmové hudby, klavíristy a dirigenta široce rozkročeného mezi žánry. Hosty pořadu byli trumpetista a zakladatel ČNSO Jan Hasenöhrl a dirigent, skladatel a pianista Kryštof Marek. Připravil Zdeněk Havlíček.
21. června 1932 se v Buenos Aires narodil Lalo Schifrin, kterého má většina z nás zafixovaného jako skladatele filmové a seriálové hudby. Konkrétně jako toho, kdo v 60. letech spolu s Henrym Mancinim (Růžový panter a Peter Gunn) prosadil jazz v Hollywoodu i v televizních kriminálkách. Jako toho, kdo se podepisuje chytlavým, nebo ještě lépe třaskavým tématem ze seriálu a posléze i filmové série Mission: Impossible. Lalo Schifrin byl ale mnohem víc než to, což se pokusí ukázat tato Akademie. Představí ho jako hudebního chameleona, který každému snímku dokázal ušít hudební oblek přesně na míru a který se nebál experimentovat – ať už ve filmu nebo i mimo něj (modernistická Jazzová suita na mešní texty z roku 1965 byla odměněna cenou Grammy). Jako toho, kdo začínal s Olivierem Messiaenem v Paříži a Dizzym Gillespiem v New Yorku a kdo svou sedmidílnou fusionovou sérii Jazz Meets the Symphony zakončil s Českým národním symfonickým orchestrem v Praze. Představí ho jako jazzového a latinsko-amerického pianistu a aranžéra, ale také jako skladatele vážné hudby i jako dirigenta klasického repertoáru.
Hosty pořadu byl skladatel a klavírista Kryštof Marek, který zavzpomíná na svůj nenadálý dirigentský záskok na Schifrinově koncertě festivalu Prague Proms 2010, a česká spojka Lalo Schifrina, trumpetista a manažer Jan Hasenöhrl (spolu s ČNSO čerstvý držitel Grammy za nahrávku skladby To the Edge of Longing Vince Mendozy). Ten mimo jiné připomene začátky Schifrinovy spolupráce s Českým národním symfonickým orchestrem a představí trubkový koncert, který mu argentinsko-americký skladatel věnoval.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Idiot. Nadčasový příběh o víře, že dobrota může změnit lidská srdce
-
Povídky Anny Bolavé, Stanislava Berana, Jana Štiftera a dalších autorů z jihu Čech
-
Friedrich Dürrenmatt: Listopadový podvečer. O setkání slavného spisovatele a vnímavého čtenáře
-
Miguel de Cervantes y Saavedra: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Střet ideálu s realitou
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka