Lafcadio Hearn: Útržek, Furisode, Příběh o věštění

28. srpen 2022

Stoupání na horu Vidění, kimono s dlouhými rukávy, které způsobilo požár města Edo a setkání s vykladačem osudu. Tři příběhy z knihy Hora lebek – Japonsko plné duchů. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Roman Tadič
Účinkuje: Ivan Řezáč
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2022
Premiéra 28. 8. 2022

Milovník a obdivovatel starého Japonska Lafcadio Hearn během svého pobytu v zemi vycházejícího slunce řadu let sbíral a zapisoval tajemné a strašidelné lidové příběhy, které pak soustředil do několika knih. Přízračná atmosféra těchto vyprávění pohybujících se na pomezí reality a někdy až hororové fikce si získala popularitu na celém světě. Hearnovy knihy (a nejen jeho nejslavnější Kwaidan) jsou dobře známé i českým čtenářům. První překlady vyšly u nás už v roce 1911.

Čtěte také

Do vltavské Povídky tentokrát vybíráme tři ukázky ze sbírky Hearnových próz a úvah Hora lebek – Japonsko plné duchů, kterou přeložil Roman Tadič. Každá z nich přináší neobvyklý příběh. Stoupání na horu Vidění (Útržek), kimono s dlouhými rukávy, které způsobilo požár města Edo (Furisode) a setkání s vykladačem osudu (Příběh o věštění).

Lafcadio Hearn (1850–1904) byl novinář a spisovatel řecko-irského původu. Do Japonska se dostal víceméně náhodou jako korespondent jednoho amerického deníku ve druhé polovině 19. století. Zemi vycházejícího slunce si oblíbil natolik, že se tu dokonce oženil, nechal se adoptovat samurajskou rodinou své manželky a přijal japonské jméno Jakumo Koizumi.

Spustit audio

Související