Ladislav Stroupežnický: Kantorovy trefuňky

Jaroslav Achab Haidler na židovském hřbitově v Sobědruhách
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Achab Haidler na židovském hřbitově v Sobědruhách

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Roztržitý kantor jako roztomilý hrdina humoristické povídky českého dramatika a dramaturga Národního divadla. Poslouchejte on-line do 6. července 2018.

Naši furianti nebo příběhy záletníka Mikuláše Dačického získaly Ladislavu Stroupežnickému trvalé místo v panteonu české literatury. Málo se ale ví, že talentovaný samouk Stroupežnický, který se stal po třicítce uznávaným dramaturgem obnoveného Národního divadla, psal už jako dvacetiletý drobné humoristické texty. Těmi se prosadil v řadě časopisů.

Jeho přítel Jaroslav Kvapil vzpomíná:

Stroupežnický byl známou osobností tehdejší pražské literatury. Rád s přáteli poseděl, popil, požertoval, v úřadě byl prý sám šprým a samá taškařina, lidé ho měli rádi pro jeho čestnou a nesmlouvavou povahu.

V Klasické povídce nabízíme jeden z raných humoristických textů Ladislava Stroupežnického Kantorovy trefuňky. Příhody roztržitého kantora připravila pro rozhlas v Tvůrčí skupině Drama a literatura Petra Hynčíková. Účinkuje Jaroslav Achab Haidler.

Účinkuje: Jaroslav Achab Haidler

Připravila: Petra Hynčíková
Zvuková spolupráce: Ondřej Franěk
Režie: Jakub Doubrava

Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.