Ladislav Smoček: Bludiště. V hlavních rolích Michal Pavlata a Ivan Trojan

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03554578.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„Pokus o interview před vchodem“, jak sám autor svou hru v podtitulu přiblížil, vyrůstá ze setkání zatrpklého vrátného, střežícího vchod do bludiště a vpouštějícího návštěvníky pouze dovnitř, s mužem, který se vydělí z poslušného stáda příchozích a začne se pídit po zákonitostech bludiště a jeho smyslu.

Vysíláme 29. ledna v 16:45.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Vrátnému úřad propůjčuje sice malou, zato nespornou moc. Stává se tak zhmotněním vlastní funkce se vší samolibou bodrostí, tupou důležitostí i hrozivou agresivitou, s níž nakonec neodbytného návštěvníka vžene do útrob labyrintu.

Samo bludiště se přestává jevit jako neškodná výletní atrakce a postupně se mění v nebezpečný prostor, ze kterého není úniku.

Situace rozehraná autorem na tomto půdorysu vybízí k interpretacím z mnoha možných úhlů. V době vzniku a prvního uvedení hry zřetelně promlouvala ke společenské i individuální nesvobodě. Zároveň ji lze číst jako obraz střetu dvou přístupů k životu a světu: jednoho odvozujícího svou podstatu od vyprázdněného systému a druhého, který se pokouší systém kriticky zkoumat.

00457881.jpeg

Žádný výklad nemůže být vyčerpávající, a protože hra není vykonstruovaná ani popisná a mnohé v ní zůstává vědomě nedosloveno, je i po téměř padesáti letech stále mimořádně živým a inspirativním dílem.

Účinkují: Michal Pavlata a Ivan Trojan, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Andrea Elsnerová a dalšíRežie: Ivan ChrzZvukový design: Michal RatajNatočeno v roce 2013.

Ladislav Smoček
- od 60. let patří k nejvýraznějším a nejdůležitějším osobnostem české divadelní scény, kterou dlouhodobě formuje a spoluvytváří jak svými režiemi, tak původní dramatickou tvorbou
- v roce 1965 stál spolu s Jaroslavem Vostrým u zrodu Činoherního klubu
- o rok později měla právě na této scéně v autorově režii premiéru aktovka Bludiště, tehdy společně s jeho další hrou Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho

Čtěte také:

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura