Ladislav Fuks: Spalovač mrtvol

5. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy David Novotný při natáčení

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jak se z obyčejného, spořádaně žijícího člověka, milujícího svou rodinu, hudbu a umění, stane netvor, který dokáže bez mrknutí oka likvidovat nejen svoje nejbližší, a to navíc s pocitem, že zachraňuje svět? První rozhlasovou dramatizaci slavného románu Spalovač mrtvol (1967) poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání. V hlavních rolích David Novotný, Ivan Trojan, Ivana Uhlířová a Petra Špalková.

Život zaměstnance pražského krematoria Karla Kopfrkingla se začne vychylovat ve chvíli, kdy ho přijde navštívit dávný přítel Willi Reinke se svou ženou Ernou, nadšení přívrženci Hitlerova režimu a fanatici nekompromisních změn ve prospěch šťastné budoucnosti lidstva. Chytrá, rafinovaně vedená a vytrvalá manipulace dokáže člověka dovést k nečekaným činům, odporujícím jeho původnímu přesvědčení.

03823142.jpeg

Režisér Aleš Vrzák pojednal inscenaci jako zvukově-hudební „baladu“, která zesiluje nálady a zlomové okamžiky a nabízí obrazy a významy jdoucí v druhém plánu za základním příběhem.

Osoby a obsazení: Karel Kopfrkingl (David Novotný), Willi Reinke (Ivan Trojan), Lakmé (Ivana Uhlířová), Erna Reinkeová (Petra Špalková), Zina (Marta Falvey Sovová), Mili (Jan Köhler), doktor Bettelheim (Jaroslav Haidler), Dvořák (Kamil Halbich), Boehrmann (Zdeněk Maryška), Fenek (Dušan Sitek) a řečník v krematoriu (Libor Vacek)

Dramatizace: Lenka Veverková
Zvukový design: Ladislav Železný
Zvuk: Stanislav Abrahám
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Režie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2017.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová