Ladislav Fuks: Smrt morčete

Ladislav Fuks
Ladislav Fuks

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Ladislav Fuks patří mezi nejvýraznější prozaiky v české literatuře 2. poloviny 20. století. Vnesl do ní téma existenciálního strachu, zobrazil přitažlivost smrti a zmaru v těsné blízkosti lásky a naděje. Jeho dílo se tak stalo uměleckým vyústěním poznatků hlubinné psychologie v české literatuře. Povídku, po které se jmenuje celá jedna lehce groteskní sbírka z šedesátých let, v podáni Bořivoje Navrátila poslouchejte on-line do 2. března 2018.

Ladislav Fuks

Ladislav Fuks se narodil 24. září 1923 v Praze v rodině policejního důstojníka. Po válce vystudoval na FF UK filozofii, psychologii, pedagogiku a dějiny umění. Podnětná pro Fukse byla práce ve Státní památkové správě – tyto zkušenosti zužitkoval ve svém seriále o hradech a zámcích v časopise Za krásami domova.

Napsal také monografii o zámku Kynžvart, jehož byl několik let kastelánem, a tato odborná práce už nese známky budoucího Fuksova románového díla. Zvláštní přitažlivost má pro spisovatele zámecký kabinet kuriozit, muzeum, jehož prvním správcem byl chebský kat, a jiné bizarnosti. Většinu z nich už dnes na zámku Kynžvart nenajdeme.

Jeho nejslavnější díla Spalovač mrtvol, Pan Theodor Mundstock, Vévodkyně a kuchařka a další romány a novely byly zpracovány pro film, televizi, divadlo i rozhlas. Tentokrát vybíráme jeho povídku Smrt morčete, po které se jmenuje celá jedna povídková sbírka z šedesátých let.

Účinkuje: Bořivoj Navrátil
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 1993.