Ladislav Fuks: Povánoční povídka

Ladislav Fuks
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ladislav Fuks

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Po letech znovu připomínáme adaptaci Fuksovy Povánoční povídky, která vznikla v rozhlase už v 70. letech minulého století. V režii Hany Kofránkové ji tehdy četl sám autor. On-line k poslechu do neděle 31. prosince 2017.

02782966.jpeg

Ladislav Fuks patří mezi nejvýraznější prozaiky v české literatuře 2. poloviny 20. století. Vnesl do ní téma existenciálního strachu, zobrazil přitažlivost smrti a zmaru v těsné blízkosti lásky a naděje. Jeho dílo se tak stalo uměleckým vyústěním poznatků hlubinné psychologie v české literatuře.

Narodil se 24. září 1923 v Praze v rodině policejního důstojníka. Po válce vystudoval na FF UK filozofii, psychologii, pedagogiku a dějiny umění. Podnětná pro Fukse byla práce ve Státní památkové správě – tyto zkušenosti zužitkoval ve svém seriále o hradech a zámcích v časopise Za krásami domova. Napsal také monografii o zámku Kynžvart, jehož byl několik let kastelánem, a tato odborná práce už nese známky budoucího Fuksova románového díla. Zvláštní přitažlivost má pro spisovatele zámecký kabinet kuriozit, muzeum, jehož byl prvním správcem chebský kat, a jiné bizarnosti, z nichž většinu už dnes na zámku Kynžvart nenajdeme.

Jeho nejslavnější díla Spalovač mrtvol, Pan Theodor Mundstock, Vévodkyně a kuchařka a další romány a novely byly zpracovány pro film, televizi, divadlo i rozhlas.

Čte: Ladislav Fuks
Režie: Hana Kofránková
Natočeno v roce 1976.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura