Kytarové duo Siempre Nuevo - Matěj Freml a Patrick Vacík

03545311.jpeg

Kytarové duo Siempre Nuevo - Matěj Freml a Patrick Vacík je laureátem mnoha mezinárodních kytarových soutěží.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Matěj Freml a Patrick Vacík se potkávali už na studiích na konzervatoři v Pardubicích ve třídě Petra Saidla, ale kytarové duo Siempre Nuevo společně založili až v r. 2007 v německém Weimaru, kde oba studovali na Hochschule für Musik Franz Liszt ve třídě prof. Thomase Müller-Peringa a prof. Mathise Christopha.

V té době už oba měli za sebou významné úspěchy a Siempre Nuevo proto mělo všechny předpoklady, aby už o rok později získalo první cenu na mezinárodní soutěži v italské Gorizii. Úspěšný start společné kariéry se okamžitě odrazil na častém hostování na nejrůznějších koncertech a festivalech v Čechách, v Německu, Itálii, Polsku, na Slovensku a v dalších zemích. Důležitým mezníkem bylo pozvání na Mezinárodní hudební veletrh v Shanghaii 2010 spojené s řadou koncertů a mistrovských kurzů v dalších významných čínských městech.

Matěj Freml začal hrát na kytaru ve věku osmi let u svého otce Jiřího Fremla na ZUŠ ve Zruči nad Sázavou. V letech 1996-2002 nejprve studoval pražské Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením ve třídě Václava Kučery, v r. 2004 následně absolvoval ve třídě Petra Saidla na Konzervatoři v Pardubicích.

Patrick Vacík se začal věnovat hře na kytaru od svých 11 let. Od roku 2000 studoval ve třídě Václava Kučery na Pražské konzervatoři. Studium v Čechách dokončil absolutoriem na Pardubické konzervatoři v roce 2006 u Petra Saidla. Po studiích sólové hry na kytaru na Hochschule für Musik Franz Liszt ve Weimaru nyní společně jako duo Siempre Nuevo pokračují v postgraduálním studiu komorní hry (Aufbau B) pod vedením prof. Thomase Müller-Peringa.

MgA. Matěj Freml, Ph.D. vyučuje na ZUŠ ve Zruči nad Sázavou a od roku 2012 také na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Patrick Vacík je od roku 2010 je profesorem kytary na Pražské konzervatoři a vyučuje komorní hru v rámci doktorského studia na HAMU v Praze. Jako sóloví hráči získali Matěj Freml i Patrick Vacík četná ocenění na mezinárodních soutěžích - "Guitar Art Festival" – Bělehrad / Srbsko, "John Duarte Competition" – Rust / Rakousko, "Concorso Mercatali" – Gorizia / Itálie, a další. Matěj Freml se úspěšně zúčastnil rovněž soutěží „Mezinárodní kytarové bienále Kutná Hora”, „Guitar Competition J.K.Mertz” – Bratislava / Slovensko, „Split Guitar Festival“ – Split / Chorvatsko, a další.

Od roku 2012 duo Siempre Nuevo spolupracuje s českou mezzosopranistkou Barborou Poláškovou. V rámci tohoto projektu vznikly a dále vznikají zajímavé transkripce pro obsazení dvou kytar a zpěvu. Siempre Nuevo interpretuje jak originální skladby pro kytarová dua, tak i různé transkripce - vlastní či jiných autorů. Repertoár souboru obsahuje starou i moderní hudbu a ve snaze o dobovou interpretaci soubor využívá rovněž historické nástroje.

V rámci vysílání z Galerie Českého rozhlasu duo Siempre Nuevo připravilo kratší koncertní vystoupení. Během povídání na téma zahraničních studií, problematiky kytarové hry i společných plánů rovněž zazněly hudební ukázky z nejnovějších CD souboru – převážně hudba Domenica Scarlattiho, Enriqua Granadose a Astora Piazzolly.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.