KVÍZ: Vyzkoušejte si, co víte o autorce dětských knížek Daisy Mrázkové

2. květen 2023

Daisy Mrázkovou znají někteří jako malířku a kreslířku, jiní zase jako autorku půvabných, vtipných a krásně ilustrovaných knížek pro děti. Autorských publikací, pro něž Daisy Mrázková napsala text, vytvořila ilustrace a sama je i graficky upravila, bylo od roku 1965 celkem dvanáct. Jako výtvarnice se účastnila řady výstav – i spolu s manželem, malířem Jiřím Mrázkem. Připomeňte si Daisy Mrázkovou v našem kvízu.

Na knihách Neplač, muchomůrko, Haló, Jácíčku, Můj medvěd Flóra nebo Auto z pralesa už vyrostla řada generací. O jejich vzniku, ale i o rodičích a názorech na výtvarnou i spisovatelskou práci vypráví Daisy Mrázková v pětidílných Osudech, které v roce 2013 natočil Vilém Faltýnek. Poslechněte si je on-line!

autor: Martina Němcová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.