KVÍZ: Od narození zakladatele genetiky uplynulo 200 let. Vyzkoušejte si, co víte o Johannu Gregoru Mendelovi

19. červenec 2022

Pozoruhodný a činorodý představitel moderní vědy se narodil 20. července 1822 v Hynčicích na moravsko-slezském pomezí. Vstoupil mezi augustiniány v klášteře na Starém Brně, kde později zastával funkci opata. Další detaily z jeho pestrého života se už dozvíte v našem kvízu.

V pátek 22. července od 19:00 si nenechte ujít přímý přenos koncertu Filharmonie Brno v rámci festivalu Mendel Brno. Ve světové premiéře zazní skladba Tigrana Masurjana a Glagolská mše Leoše Janáčka. Sólisté Lucie Hilscherová (mezzosoprán), Pavla Vykopalová (soprán), Aleš Briscein (tenor), Jozef Benci (bas), Gurgen Baveyan (baryton). Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala, Filharmonii Brno řídí Dennis Russell Davies. Uvádí Lucie Hradilová. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.