Kvalita, řemeslo, odpovědnost... a radost. Poznejte historii Litomyšlské tiskárny a Muzea tisku

7. květen 2022

Litomyšlská tiskárna HRG je pokračovatelem tradice (v roce 1503 vznikla první tiskárna v Čechách právě v Litomyšli). Podnik, který v roce 1989 založil vyučený sazeč Petr Lorenc v garáži rodinného domu, má v současnosti více než 150 zaměstnanců a jeho produkce je oceňována v tuzemsku i v zahraničí. Pan Lorenc sbírá také staré tiskařské stroje a spolu s Leošem Tupcem a Janem Glosrem otevřeli v roce 2018 v prostorách tiskárny Muzeum tisku. Připravila Jana Davidová-Kracíková.

Prastaré řemeslo sazeč či tiskař v podobě otiskování matric, sestavování sazebnic a používání tiskařské černi patří dnes k téměř zapomenutým. Tuto práci převzaly automatické stroje řízené počítači.

V roce 1989 založil vyučený sazeč Petr Lorenc tiskárnu v garáži rodinného domu. Začínal s několika zaměstnanci, postupně se z malé firmy stal moderní rostoucí polygrafický podnik zaměstnávající 150 lidí a práce je oceňována v České republice i v zahraničí.

Petr Lorenc sazeč, majitel Tiskárny HRG Litomyšl

Petr Lorenc sbírá také staré tiskařské stroje. Spolu s dalšími nadšenci otevřeli v roce 2018 v prostorách tiskárny Muzeum tisku. Ukazují v něm, na plně funkčních strojích, jak se tisklo v předminulém století, nebo třeba za první republiky, na prvním automatizovaném sázecím stroji americké firmy Intertip, který vlastnili českoslovenští legionáři. Jeho dramatická historie se v litomyšlském muzeu uchovává dodnes.

autor: DAV
Spustit audio

Související