Kutná Hora v Argentině nebo Rudé Právo v Itálii? I to jsou ozvuky českých reálií v zahraniční hudbě
Hudba kapel pojmenovaných po českých reáliích, remixy domácích klasik zahraničními muzikanty i skladby postavených na samplech skladeb československé rockové historie.
Třetí, poslední díl českých ozvuků v zahraniční hudbě. Kapely nebo projekty, které se pojmenovaly po českých reáliích, najdeme po celém světě a ve všech žánrových oblastech. V pořadu zazní ukázky poprockových Japonců Czecho No Republic, postpunkových Jugoslávců Karlowy Vary, argentinské neofolkaře Kutna Hora nebo indie elektroniky Rude Pravo.
V pořadu zazní dvě předělávky československých skladeb. Neofolkový cover polozapomenutého hitu Petera Nagye Pojďme sa zachrániť v podání německých Death In Rome a experimentální podání Veličenstvo kat Davida J, basáka legendárních postrockerů Bauhaus.
Posledním způsobem, jak se především starší československá tvorba dostává v poslední době do nečekaných světových souvislostí, je v samplech, které jsou součástí zahraničních písní. Takto dojde na singl Eminema postaveném na samplu domácích C&K Vokal, hiphopové dvojice Gangrene, kteří využili podklady skladby Magické noci od undergroundových The Plastic People Of The Universe a legendární Prodigy, kteří na poslední desku No Tourists umístili skladbu s vysamplovanou ukázkou písničky Jiřího Schelingera.
Související
-
Smažák, pražské metro či Dukla Praha! Poslechněte si zahraničně-hudební okno do domácí reality
Pavel Zelinka se v další hudební hodině dějepisu vrací k zahraničním reflexím Česka. Tentokrát si připravil postřehy sice méně historicky zásadní, ale o to překvapivější.
-
Třicetiletá válka, pražské jaro i Gustáv Husák – to je hudební hodina dějepisu s Pavlem Zelinkou
Jak vidí české dějiny zahraniční muzikanti? Čeho si všímají a jak česká historie zní v jejich skladbách? Poslechněte si hudební selekci, která rozhodně překvapí.
-
Špionské ArtCafé – hudební speciál plný agentů a konfidentů
Hudebníci jako agenti státní moci? Ochránci míru, špiclové scény, zloději vynálezů nebo naopak oběti nepřátelských režimů? Bondovský speciál se na několik případů podívá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.