Kulturní laboratoř sídlí v hlavním městě Francie v uměleckém prostoru La Générale

9. prosinec 2015

Asociace, která pařížskému publiku představuje neformální umělecké proudy, ale řeší i současná společenská témata, funguje v unikátní budově v jedenáctém obvodu města. Nabízí divadelní představení, koncerty, debaty, a na střešní terase i provizorní sad a zahradu.

Rozenn Biardeau, jedna z projektových vedoucích La Générale popisuje variabilitu místa: „Všechny prostory, které máme k dispozici jsou přetvořitelné. Můžeme z nich udělat odpočinkový kout s pohovkou, zároveň to může být i scéna pro koncerty. Výhoda je, že pódium i hlediště jednoduše přemístíme podle potřeby. Ve velkém sále je i plátno pro náš autonomní cinéclub, kdy publikum hlasuje o tom, co se bude promítat. Filmy ale vybíráme i podle témat, která nás osobně zajímají.“

V současnosti tady máme vlastně jen tohle jedno dílo streetartistyV Générale je ale nejen možné přestavovat prostory, je tam i montážní místnost k úpravě filmů nebo černá komora. Místo často využívají divadelní soubory ke zkouškám, jak potvrzuje Rozenn Biardeau: „Ročně máme tak 800 žádostí od uměleckých skupin i jednotlivců. Jedná se jak o divadla, tak o výtvarníky, kteří hledají místo pro svou výstavu. Ale na druhou stranu prostor La Générale není zcela určený k výstavám, objekt je hodně členitý. Zaměřujeme se spíš na živé umění, tanec, divadlo, koncerty a debaty.“

Velká část industriální budovy je zatím nevyužitá, veřejnosti jsou zpřístupněny jen prostory v přízemí. Objekt býval distribučním sídlem elektrospolečnosti EDF. Dnes v něm například potkáte vedoucího projektu zaměřeného na městskou/urbánní zahradu a výsadbu stromů: „Mým projektem je mobilní sad. Jsou to vlastně stromky ve velkých nádobách, které se mohou přemístit. Jsou to hlavně jabloně a hrušně, které slouží jako konkrétní ukázka k pedagogickému výkladu. Chci totiž městským lidem ukázat, jak stromy rostou, a co to všechno obnáší pro životní prostředí a biodiversitu. Dokud lidé nebudou vědět, jak cyklus funguje, nebudou chtít nic měnit, vysvětluje Thomas Tran.

03527612.jpeg

Velká část programu se věnuje multikulturním otázkám i tématům globálního oteplování. Jedná se tedy program připravený speciálně po dobu summitu COP21, pokračuje Thomas Tran: „Představuje se nám tady hodně projektů, pro nás ale mají smysl jen ty, které přinášejí něco nového a mají inovativní charakter. Chceme experimentovat, a představit takové umění, které dává nový pohled na věc. Zároveň představujeme projekty, které nám jsou blízké svým politickým a sociálním přístupem. To je směr, kterým se udává La Générale.“

Spustit audio