Kuchyňské umění a kultura stolování ve Vídni

5. září 2006

"Lidé jedí od vynálezu kuchařského umění dvakrát více než vyžaduje příroda", stěžoval si Benjamin Franklin, jeden ze zakladatelů Spojených států pokaždé, když byla řeč o kuchařkách. Může mít pravdu. Jenže právě kuchařky přinesly onu rozhodující rozmanitost do jednotvárnosti vaření. A právě kuchařka udělala z vaření umění a umožnila vzestup kuchařských umělců.

Z tohoto důvodu Rakouská národní knihovna prezentuje v rozsáhlé výstavě nejstarší a nejvzácnější kuchařky své sbírky. Výstava začíná středověkými kuchařkami, jako například kuchařským rukopisem kláštera sv. Doroty z roku 1400. Právě kuchařky z této doby překvapují svými recepty, které jsou na jedné straně plné fantazie a na straně druhé občas poněkud děsivé. Některé velkoryse zdobené rukopisy navíc poskytují písemné i obrazné informace o povaze a přípravě tradičních a exotických přísadách.

Vynález knihtisku dopomohl kuchařkám k jejich nezadržitelné slávě. Například bohatě ilustrovaná renesanční kuchařka papežského kuchaře Bartolomea Scappiho nebo kurfiřtského dvorního kuchaře Marcuse Rumpolda určitě patří k nejpůsobivějším příkladům renesance. Kuchařky z dob baroka se věnují nejrafinovanějším nápadům pro tehdejší kulturu stolování. Naproti tomu nesčetné množství kuchařek z 19. století představuje pestrost kulinářského státu mnoha národů, kterým tehdejší Rakousko bezpochybně bylo.

B. Marcel, Obžerství. Sedm smrtelných hříchů, ilustrace od Artura Scheinera, Budapešť 1905

Výstava se věnuje i kuchařkám o zdravé výživě, o koření a způsobu zavařování. Nechybí ani témata jako jsou kuchyň jako pracoviště, jídlo jako lék a zároveň jed, globalizace v oblasti vaření, či kuchyňské rituály - umění krájení masa či dekorativní skládání ubrousků.

Kuchyňské umění a kultura stolování ve Vídni
Kulinářské svědectví z Rakouské národní knihovny
28. 4. - 31. 10. 2006
Slavnostní síň Rakouské národní knihovny, Josefsplatz 1, A-1010 Wien
Tel.: +43-1-534 10-464, -261, www.onb.ac.at
otevřeno út - ne 10-18, čt 10-21

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu