Které filmy z nové nabídky kin byste si neměli nechat ujít? Rozhodně Blízko a Piargy!

9. leden 2023

Do české distribuce vstupují dva výrazné filmové počiny, které byste neměli opomenout. Oba jsou natočeny s citem pro obraz a velké plátno, takže nejlepší zážitek nabídne jejich sledování v kině.

Snímek Blízko natočil režisér Lukas Dhont v belgicko-nizozemsko-francouzské koprodukci. Naše pravidelná spolupracovnice, filmová kritička Alice Aronová vyzdvihuje sílu a přesvědčivost příběhu, gradaci scénáře a silné finále. Současně se sklání před výkonem dvou mladých herců – Edena Dambrina a Gustava de Waeleho, kterým předpovídá velkou budoucnost. Připomeňme, že snímek vyslala Belgie do bojů o Oscara. 

Naši kinematografii zastupuje mezi aktuálními premiérami slovensko-český film Piargy. Jde o baladické drama režiséra Iva Trajkova, jehož předlohou je povídka dnes pozapomenutého slovenského spisovatele Františka Švantnera. Příběhu z 30. let 20. století podle recenzentky Jany Podskalské dominuje silná ženská hrdinka, která tak trochu připomíná naši Divou Báru. Podskalská vyzdvihuje herecký výkon Judit Bárdos v hlavní roli, jedním dechem ale dodává, že silné a vzácně vyrovnané je celé herecké obsazení. A chválí i černobílý formát, který příběhu sluší. 

autoři: Jana Podskalská , Alice Aronová , Tomáš Pilát
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.