Kristín Eiríksdóttir: Umístit, opatřit, zařadit, srovnat a opatrovat

17. červenec 2021

Je přece samozřejmé, že musí existovat jak ošklivost, tak krása. Bez toho prvního bychom nenašli to druhé. A islandská spisovatelka Kristín Eiríksdóttir se nepříjemným, ošklivým tématům rozhodně nevyhýbá. Její strhující povídku čte Klára Sedláčková-Oltová. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Klára Sedláčková-Oltová
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Překlad: Lenka Zimmermannová
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 17. 7. 2021

Islandská literátka Kristín Eiríksdóttir (1981) dosud vydala čtyři sbírky poezie, povídkový soubor, román a napsala tři divadelní hry. K tomu vystudovala výtvarnou akademii. Už když se poprvé představila čtenářům v roce 2004 sbírkou Město masa, překvapila svým originálním stylem, hloubkou a upřímností.

Rozhlasově uváděná povídka je z knížky Když Doris zemřela, v níž se setkáváme s obtížnými, nepříjemnými, dokonce odpudivými tématy, ale autorka dokáže vytvořit text, jehož silnou stránkou je obraznost a nemilosrdná retrospektiva, a tak strhává čtenáře s sebou až na dno, nebo naopak někam hodně vysoko.

Sama autorka patří svou tvorbou mimo hlavní proud. Ostatně i její matka, Ingibjörg Haraldsdóttir, islandská básnířka a překladatelka, patří k odvážným ženám, jejichž generace bojovala za ženskou emancipaci.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.