Kresby Jany Kasalové inspirované mateřstvím

14. březen 2012
02580177.jpeg

Mateřství, ale na druhé straně i otcovství, se sice ne vždy, ale velmi často nějakým způsobem projeví nebo odrazí i v autorčině či autorově umělecké tvorbě.

Výjimkou nejsou ani výtvarní umělci, jak to dokazuje současná výstava kreseb Jany Kasalové doplněná videem a nazvaná prostě – „Stav“.

Turnovská rodačka Jana Kasalová studovala v devadesátých letech v malířském ateliéru profesora Jiřího Načeradského na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Po studiích žila ve Velké Británii, Francii a především ve Španělsku, kde pokračovala v postgraduálním studiu na Universidad Complutense v Madridu.

02580175.jpeg

Její tvorba prošla svébytným vývojem od maleb přes kresby, v nichž se prolínají zoomorfní tvary s kartografií a krajinou, až po animované ozvučené příběhy a fotografie, jejichž protagonistkou je samotná autorka.

O bližší charakteristiku autorčiny tvorby a její právě probíhající výstavy požádal Karel Oujezdský spisovatele, esejistu a literárního kritika Jaromíra Typlta, který výstavu ve Školské 28 zahajoval.

Výstava Jany Kasalové nazvaná „Stav“ potrvá v Galerii Školská 28 ve Školské ulici v Praze 1 do 5. dubna. A v úterý 20. března od 16 hodin zde autorka pořádá dílnu pro děti.