Kresby Jany Kasalové inspirované mateřstvím
Mateřství, ale na druhé straně i otcovství, se sice ne vždy, ale velmi často nějakým způsobem projeví nebo odrazí i v autorčině či autorově umělecké tvorbě.
Výjimkou nejsou ani výtvarní umělci, jak to dokazuje současná výstava kreseb Jany Kasalové doplněná videem a nazvaná prostě – „Stav“.
Turnovská rodačka Jana Kasalová studovala v devadesátých letech v malířském ateliéru profesora Jiřího Načeradského na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Po studiích žila ve Velké Británii, Francii a především ve Španělsku, kde pokračovala v postgraduálním studiu na Universidad Complutense v Madridu.

Její tvorba prošla svébytným vývojem od maleb přes kresby, v nichž se prolínají zoomorfní tvary s kartografií a krajinou, až po animované ozvučené příběhy a fotografie, jejichž protagonistkou je samotná autorka.
O bližší charakteristiku autorčiny tvorby a její právě probíhající výstavy požádal Karel Oujezdský spisovatele, esejistu a literárního kritika Jaromíra Typlta, který výstavu ve Školské 28 zahajoval.
Výstava Jany Kasalové nazvaná „Stav“ potrvá v Galerii Školská 28 ve Školské ulici v Praze 1 do 5. dubna. A v úterý 20. března od 16 hodin zde autorka pořádá dílnu pro děti.
Nejposlouchanější
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Osudy Marty Vančurové. Rozhlasové vzpomínání divadelní a filmové herečky