Krajina si musí udržet svou paměť, a do té patří i několik těžebních věží. Ty je ale třeba pečlivě vybrat, říká ostravský památkář Miloš Matěj

27. červenec 2023

Narodil se v Ostravě a se Slezskem spojil celý profesní život. Od dětství chodil za dědou do rourovny a už v šesti letech rodičům vysvětloval, jak se správně pracuje s bezešvými trubkami. Jeho první volbou byla architektura, pak vystudoval ještě kulturologii. V 80. letech přišel do Národního památkového ústavu, kde vypracoval metodiku ochrany průmyslových památek. Vizitku Miloše Matěje natáčel David Hamr přímo v oblasti Dolních Vítkovic a dolu Michal.

Miloš Matěj: Průmyslové dědictví města Ostravy
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.