Kostel svatého Filipa a Jakuba. Zlíchovskou dominantu na Svatoštěpánské skále obklopuje několik staletí starý hřbitov

17. leden 2022

Svatoštěpánská skála, jak se místu dříve říkalo, má hlubokou historii a zmiňuje ji i česká mytologie. Ještě v minulém století se zde ukazovaly otisky kopyt Šemíka, který měl z nedalekého Vyšehradu doskočit právě sem. 

Co je na rozdíl od mytologie jisté, že první církevní stavbou na tomto místě byla románská kaple svatého Štěpána ze 13. století. Tu později přestavěli v gotickém slohu a nakonec za husitských válek zničili. Kostel následně náležel utrakvistům až do 17. století, kdy jej odkoupili jezuité z pražského Klementina. Ti gotickou stavbu zbořili a vystavěli dnešní barokní kostel, zasvěcený však již jiným světcům, a to Filipovi a Jakubovi. K vysvěcení došlo 5. května roku 1714.

Okolo kostela se rozkládá malý hřbitov, jenž se již přes sto let nevyužívá. Přesto stojí za návštěvu. Jeden ze zdejších hrobů připomíná rodinu Hergetů, kteří se významně zapsali nejen do dějin Zlíchova, ale celé Prahy. Hřbitov nám připomene také písničkáře Karla Hašlera nebo kruté boje na konci druhé světové války.

autor: Filip Jan Zvolský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.