Konverze průmyslových staveb nebo drobné realizace. Kde hledat nejsilnější stránky současné české architektury?
Ve dvoře jednoho z domovních bloků lemujících vysokomýtské náměstí se v loni objevila běžnému oku sotva viditelná stavba, jejíž půvab spočívá v tom, jak klame tělem. Ačkoliv je díky svému plášti nepřehlédnutelná, přesto vyvolává dojem, jako by tu stála odnepaměti. Své v tom, kromě harmonického měřítka a proporcí, sehrály hlavně tvary odvozené od okolních vestaveb. Kontext v tomto případě ale nepředstavoval pouhou inspiraci, nýbrž jediné možné východisko.
Stavbu, přesně řečeno přístavbu kanceláří totiž pražští architekti Martin Prokš a Marek Přikryl museli vtěsnat na miniaturní parcelu. A protože dvorek lemovaný slepými zdmi je těžko přístupný, rozhodli se pro stavbu s dřevěnou konstrukcí opláštěnou reflexním hliníkem.
Celková jednoduchost budovy, jejíž estetickou hodnotu umocňuje zrcadlící se svět dvorků, charakterizuje také interiér. Dům-věž disponuje pouhou trojicí podlaží i místností pojednaných v bílé barvě, která ladí s parketami, dřevěným ostěním i vestavěným nábytkem. Každé z poschodí propojených skrytým schodištěm má přitom díky zvolenému typu oken zcela jinou atmosféru.
Jednací místnost v přízemí prostřednictvím posuvné stěny navazuje na terasu a v podkroví se uplatnilo severní ateliérové okno přes celou šířku místnosti, které vyvažuje, jak architekti říkají „minimalizované jižní okno“. A právě kvůli ateliérovému osvětlení získala pultová střecha lehké skosení, které nám jasně říká, že jde o novostavbu. O novostavbu oceněnou ve stejnojmenné kategorii v loňské (XXVIII.) Grand Prix Architektů.
Související
-
Funkcionalistické drážďanské sídliště Trachau jako inspirace pro naši památkovou péči
Půvab obytného komplexu Trachau v Drážďanech, postavené v roce 1909 podle anglického vzoru, spočívá v mnoha faktorech.
-
Extrémní ceny a design. Současná česká bytová výstavba nenabízí víc, než její předchůdkyně z 60. let
Představte si, že váš mobil stále umí jen to, co třeba legendární Motorola mr 30 v časech Eurotelu. Ano, zní to absurdně, ale tak žalostně málo toho dnešní bytovky dokážou.
-
Samoúčelné kreace nezodpovědných architektů. Destruktivní návrhy, které decimují krajinu
Nad návrhem revitalizace odkryvu akropole na vrchu zvaném Hradiště Josefa Pleskota se zamýšlí Jakub Potůček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.