Koncert pro svobodu a demokracii: Česká filharmonie zahrála skladby Rachmaninova, Janáčka i Lutosławského

17. listopad 2021

Poukázat na tvorbu skladatelů, do jejichž hudby a osudů se nějakým způsobem vryl zápas o svobodu nebo uznání. To je jeden z cílů koncertů, které Česká filharmonie věnovala svobodě a demokracii a jimiž připomněla události i širší souvislosti našich dvou památných 17. listopadů. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Letošní program sestavil dirigent Jakub Hrůša z děl slovanských skladatelů. Zazněl Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova, raná orchestrální Suita Leoše Janáčka a Koncert pro orchestr komunistickým režimem perzekuovaného Poláka Witolda Lutosławského.

V první skladbě večera se představil Lukáš Vondráček, který pohotově zastoupil Yuju Wang, rezidenční umělkyni České filharmonie v její 126. sezóně, která musela ze zdravotních důvodů účast na tomto koncertě odříci. 

Přímý přenos slavnostního koncertu na Vltavě uváděl Vojtěch Babka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.