Koncert bez hranic: Tuarégové s elektrickými kytarami Tamikrest a elektronický mix Acid Arab s blízkovýchodními prvky
V záznamech z festivalů Reeperbahn a Les Trans Musicale se tentokrát vydáme s kapelou Tamikrest do pouštních planin Sahary, aby nás pak svou fúzí elektroniky a arabských vlivů roztančilo producentské duo Acid Arab.
Eklektičtí tuarézští rockeři
Hudební skupinu Tamikrest tvoří Tuarégové z města Kidal zasazeného na území Mali hluboko do Saharské pouště. Skupina vychází z tradiční hudby tohoto berberského národa, ale používá elektrické kytary a další moderní nástroje.
Pětice navazuje na počínání pouštních pionýrů, kapelu Tinariwen, sama se ale pouští do rockovému blues poměrně vzdálených destinací.
Na jejich deskách slyšíme rock zasažený afrofunkem, reggae, rapování ve francouzštině či ženské sboristky a kytaristé si berou za vzor Carlose Santanu nebo Marka Knopflera z Dire Straits.
Své první album nahrála kapela v roce 2010. Kolekci pojmenovanou Adagh produkoval jejich objevitel a následně i vydavatel, americký hudebník a producent Chris Eckman z Walkabouts. O dva roky později už Tamikrest poprvé vystoupili i v České republice v rámci festivalu Colours of Ostrava.
Blízký východ a Afrika v elektronickém hávu
Středobodem proměnlivého projektu Acid Arab je pařížské DJské a producentské duo Guido Minisky a Hervé Carvalho. Právě tito pánové s řadou spolupracovníků od poloviny minulé dekády míchají současnou elektroniku s prvky hudebních tradic Blízkého východu nebo Afriky.
Acid Arab mají na svém kontě dvě řadové desky, hromadu remixů a spolupráce s takovými osobnostmi, jako je alžírský velikán Rachid Taha. Na festivalu Les Trans Musicales vedle základní dvojice uslyšíme i přihrávky dlouholetého spolupracovníka Kenziho Bourrase nebo skupiny Les Filles de Illighadad.
Související
-
Tuaregové z Tinariwen překonávají kulturní bariéry
Řada posluchačů se nedokáže otevřít world music. Jednak nemohou překousnout hudební odlišnost, kterou samotní interpreti podporují zdůrazňováním žánrových klišé, me...
-
V listopadu vystoupí nad Prahu půlměsíc a prosvítí devět večerů blízkovýchodní kultury
13. ročník festivalu Nad Prahou půlměsíc přináší týden orientální kultury od divadla po literaturu. Jaké osobnosti na akci zavítají? A dá naučit arabština skrze divadlo?
-
Sitár, klavír a syntezátor nebo mix jazzu, skandinávského folklóru a blízkovýchodní modality
Vydejte se s Annou Marií Hradeckou a kapelami Pulsar Trio a Ma Rouf na lockdownový koncert do Berlína nebo předloňskou přehlídku Womex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.