Koncert bez hranic: Písničkářský studiově-koncertní dvojboj s Chrisem Eckmanem a Keatonem Hensonem
Seznamte se se sólovou tvorbou frontmana americké skupiny Walkabouts prostřednictvím záznamu slovinského rozhlasu a ponořte se do křehkého světa britského písničkáře v raritním záznamu jeho vystoupení v londýnském klubu Sanctuary.
Fanoušci znají Chrise Eckmana především jako dlouholetého předáka amerických The Walkabouts. Tu dal Chris dohromady v roce 1983 se zpěvačkou a kytaristkou Carlou Torgerson. The Walkabouts během více než 30 let fungování natočili 13 řadových alb a vytvořili si silnou fanouškovskou základnu po celém světě. Především kontinentální Evropa byla jejich folk-rockové výpovědi s příměsí country, ovšem s hlukovými garážovými kytarami výrazně nakloněna. Eckman působí už od poloviny 90. let i v jiných projektech, vedle těch sólových za pozornost jistě stojí třeba i spolupráce s norskými Midnight Choir nebo kapela Dirtmusic.
Se světem world music je Chris v současnosti spojený mimo jiné i skrze vydavatelství Glitterbeat. To založil před necelou dekádou s Peterem Weberem a během krátké doby se labelu podařilo získat hned několik prestižních ocenění veletrhu Womex. Eckman je také vyhledávaný producent a tvůrce filmové hudby. Při vystoupení 15. března letošního roku ve Studiu 26 slovinského veřejnoprávního rozhlasu Radio Slovenija představil společně s řadou hostů svou sólovou tvorbu.
Pro většinu muzikantů byla nedávná covidová opatření spojená s lockdowny pohromou. Britskému písničkáři Keatonu Hensonovi tato situace dost možná vyhovovala. Je totiž znám svou nechutí koncertovat. Vždyť během více než dekádu trvající kariéry odehrál všeho všudy 34 koncertů! Jenže silné úzkosti, kterými Keaton trpí, jsou prostě příliš silnou překážkou. I přes tyto limity je letos 33letý londýnský písničkář úspěšným hudebníkem. Na svém kontě má šest alb, to zatím poslední, ovlivněné zápasem jeho otce s nevyléčitelnou nemocí a nazvané Monument, vydal v loňském roce. Druhá část Koncertu bez hranic prostřednictvím záznamu z loňského března slibuje jedinečný, niterný hudební zážitek umocněný kulisou prázdného londýnského klubu The Sanctuary.
Související
-
Jejich touhu zpívat, hrát a komponovat handicap nezastavil
Nic nás nezastaví: Pavel Zelinka představuje příběhy a hudbu pozoruhodných muzikantů a muzikantek, kteří tvoří navzdory různým bariérám
-
Přestaňme vnímat písničkáře jako osamocené hudebníky v klobouku a s kytarou
U českých posluchačů se vyskytuje drobný nešvar. Bohužel se ho drží někdy i hudební publicisté a pak ho zneužívají samotní hudebníci. Songwriting, nebo písničkářství?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.