Koncert bez hranic: Mezi italskou avantgardou a jazzovými ohlasy tradiční perské hudby
Přijměte pozvání na dva koncerty z rakouského festivalu Glatt und Verkehrt, které daly vyniknout unikátním talentům italské vokalistky Luisy Cottifogli a íránského hráče na kamanče Kayhana Kalhora.
Luisa Cottifogli: Napříč žánry i zeměmi
Různorodost kulturních zkušeností má Luisa Cottifogli zapsanou již v křestním listě. Vyrůstala a studovala v oblasti Emilia-Romagna a operní zpěv absolvovala v Bologni. Zde také zakotvila v různých divadelních souborech. Ráda střídá starou a soudobou hudbu, jazz i experimenty s hlasem.
Založila různé ženské vokální soubory a zpívala v arabštině se souborem Metissage, nahrála řadu snímků se skupinou Quintorigo. Koncertní renomé získala už před desetiletími s triem San Petronius.
Od té doby se datuje spolupráce s violoncellistou Enrikem Guerzionim, který ji doprovodil loni v červenci i na koncertě v rámci festivalu Glatt und Verkehrt. Na pódiu v rakouské Kremži se k nim připojili kytarista Gabriele Bombardini a jako host další výrazná osobnost, bulharská perkusistka Maria Petrova.
Na koncertě zazněly vlastní skladby Luisy Cottifogli i tradiční texty, většinou z regionu Emilia-Romagna, které zhudebnila.
Kayhan Kalhor: Zázračné dítě z Teheránu
Hned o den později diváci stejného festivalu přivítali íránského hudebníka Kayhana Kalhora, hráče na starověký perský smyčcový nástroj kamanče. Kalhor se narodil v Teheránu, kde se začal učit hudbě od sedmi let. Šlo mu to tak dobře, že už ve třinácti vystupoval jako zázračné dítě s íránským rozhlasovým a televizním orchestrem.
Kayhan Kalhor založil nebo spoluzaložil soubory Dastan (1991), Ghazal (1997), Mistři perské hudby (2000) a od roku 2006 hraje ve formacích pod vlastním jménem. Zkomponoval řadu skladeb, v nichž díky svým znalostem a zkušenostem objevně rozvíjí tradiční perské motivy a inspirace.
Mezi jeho hlavní spolupracovníky v současné době patří tři o mnoho mladší holandští muzikanti – klavírista Rembrandt Frerichs, kontrabasista a houslista Tony Overwater a hráč na bicí nástroje Vincent Planjer.
Související
-
Jak hudba etnik bez vlastního státu obohatila světovou kulturu?
Romové, Pygmejové, Sámové, i držitel ceny Womexu, kurdský virtuoz Kayhan Kalhor. Hudba naší planety je fascinující jak stylovou, tak i etnickou diversitou.
-
Sedmé nebe s Petrem Dorůžkou: Italská hudba, kterou neznáte
Itálie je kolébkou řady uměleckých disciplín, včetně opery. Ale známe vůbec současnou italskou hudbu? Petr Dorůžka nabízí hned několik žánrově různorodých odpovědí.
-
Giuseppe Valdengo zpívá italské písně a árie
Připravil a uvádí Vojtěch Babka. Vybíráme z archivní gramofonové nahrávky, kterou slavný italský barytonista pořídil pro Supraphon s klavíristou Alfrédem Holečkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.