Koncert bez hranic: Experimenty se sitárem, klavírem a syntezátorem nebo mix jazzu, skandinávského folklóru a blízkovýchodní modality

18. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pulsar Trio 2020

Vydejte se s Annou Marií Hradeckou a kapelami Pulsar Trio a Ma Rouf na lockdownový koncert do Berlína nebo předloňskou přehlídku Womex. Pořad vysíláme v rámci Mezinárodní rozhlasové výměny.

Klavíristka Beate Wein a hráč na sitár a surbahar Matyas Wolter se potkali v roce 2007 v Postupimi a podnikli společnou cestu do indické Kalkaty. Postupně začali experimentovat se zvukovou kombinací sitáru a klavíru – dvou nástrojů vycházejících z navzájem odlišných hudebně-teoretických systémů. Nedlouho později se k nim přidal bubeník Aaron Christ a dnes je jejich hudba výsledkem kolektivní spolupráce. Jejich koncert v berlínském Funkhausu v říjnu loňského roku sice musel proběhnout bez diváků, neztráci tím ale nic ze své pulsující energičnosti a bezprostřednosti.

Ve druhé půli večera se vrátíme na showcasovou přehlídku Womex Expo 2019, kde vystoupilo finské kvarteto Ma Rouf. V jejich hudbě se prolíná jazz, prvky skandinávského folklóru a rytmika a modalita Blízkého východu. Název formace je odvozen od jména zakládajícího člena Maroufa Majidiho – íránsko-finského hráče na strunné nástroje tar a tanbur. Jeho spoluhráči jsou respektovaní finští jazzmani: Jouni Järvelä, který si během koncertu od alt- a soprán-saxofonu a klarinetu chvílemi odskočí i ke klavíru, dále hráč na bezpražcovou basovou kytaru Jukka Haavisto a perkusista a bubeník Tomi Saikkonen.

Spousta mých skladeb je o změnách a o nejisté budoucnosti, říká o hudbě kvarteta sám Marouf Majidi. Inspirací mu prý byl proces cesty do neznáma, a také poznání, že si sami sebe vždy představujeme jiné, než jací potom ve skutečnosti jsme. Snad i proto se ve skladbách projektu Ma Rouf snoubí obrovská energie a odhodlání s neutišitelnou melancholií a také pokorou.

autoři: Anna Marie Hradecká , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...