Komunitní rádia ve Francii. Vysílání tvořené obyvateli pro ostatní obyvatele

Komunitní rádia ve Francii. Stanice Grenouille

Zapojení lidí nejen do společnosti, ale i do rozhlasového vysílání – jedno z poslání, která ve Francii plní takzvaná komunitní rádia. V dalším díle seriálu se vypravíme do jedné z nejchudších francouzských čtvrtí – Belle de Mai v Marseille – kde sídlí rádio Žába. Do svého vysílání opakovaně zapojuje mladé lidi z vyloučené čtvrti, čtyřikrát ročně také připravuje pořad, který tvoří psychicky nemocní lidé.

Komunitní francouzské rádio Grenouille

O fungování stanice, která příští rok oslaví čtyřicet let existence, vypráví mistr zvuku Jean-Baptiste: „Podle jedné středověké legendy chtěli mocní páni vyhnat žáby, které je rušily svým kvákáním v okolních bažinách. Nikdy se jim to ale nepodařilo a žáby kvákaly dále čtyřiadvacet hodin denně navzdory rozkazů mocných. A tak i my vysíláme dvacet čtyři hodin denně to, co uznáme za vhodné – od hudby přes dokumenty až po experimentální audio projekty."

autor: Magdaléna Rejžková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.