Koala jako oslí můstek. Česky vyšel román Lukase Bärfusse, který autorovi pomohl překonat rodinnou tragédii

28. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Švýcarský spisovatel Lukas Bärfuss

Z tvorby současného švýcarského dramatika, spisovatele a esejisty Lukase Bärfusse zatím do českého prostředí pronikly pouze divadelní hry. Teprve nedávno se literát pojednávající s oblibou o různých společensky kontroverzních tématech poprvé představil tuzemským čtenářům i jako prozaik, když ve zlínském nakladatelství Archa vyšel jeho román Koala z roku 2014. Dílo ověnčené mimo jiné Švýcarskou knižní cenou přeložila do češtiny Tereza Semotamová.

Přebal knihy Lukase Bärfusse: Koala

S nevelkým rozsahem prózy, čítající pouhých sto dvacet stran, kontrastuje množství témat, kterých se v ní autor dotýká. Hlavním hrdinou a vypravěčem příběhu je spisovatel, jehož nevlastní bratr právě dobrovolně ukončil svůj život. Jedná se bohužel o motiv autobiografický – ve stejné situaci se ocitl i sám Lukas Bärfuss, který se v rozhovorech nijak netají tím, že psaní této knihy pro něho představovalo způsob, jak se s touto nečekanou tragickou událostí vyrovnat. Protagonista jeho románu si vzápětí začne klást řadu znepokojivých otázek: Co byl jeho bratr vlastně zač? Proč si vzal život? A čím to je, že lidé často nejsou ochotni o sebevraždách vůbec mluvit? 

Mnoho témat, autorova smrt?

Zdálo by se tedy, že téma Bärfussovy prózy je nabíledni – a rozhodně by na celou knihu vydat mohlo. Ke slovu se ovšem dostává titulní motiv a ze zdánlivě nevinné dětské přezdívky hrdinova zesnulého bratra „Koala“, jejíž původ je zde vylíčen v dramatické epizodě o klukovské iniciaci, se zakrátko stává oslí můstek, po němž autor přechází k vyobrazení osudu tohoto neobvyklého zvířecího druhu a jeho objevení Evropany. A čtenář tak po pár stránkách ke svému údivu zjistí, že je zčistajasna pohlcen nadmíru poutavým i nemálo poučným vyprávěním o dobrodružném osidlování Austrálie prvními bílými kolonisty, tvořenými převážně britskými trestanci a jejich dozorci.

„Nastoupil jsem do auta, jel domů, sedl si ke stolu a dal se do práce,“ znějí poslední slova jeho románového alter ega. Próza Koala tak v neposlední řadě představuje doklad toho, jakou významnou roli může ještě i dnes v lidském životě sehrávat právě literatura.

autor: Petr Nagy
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...