Knihu si přečíst můžete, hrad je nepřehlédnutelný. Publikace Hrad a katedrála v moderní Praze nahlíží dějiny české duchovnosti skrze osudy výrazných osobností

1. duben 2021

„Přesně takovou knihu potřebujeme,“ prohlásil prý Martin C. Putna na veřejné přednášce, kde americký bohemista Bruce Berglund prezentoval, k čemu ve svém tématu zatím dospěl. Jsou Češi opravdu národem „něcistů“? V čem selhal Masarykův projekt duchovního základu národního sebepojetí? A jak se propojení světské moci se sakrálním fundamentem projevuje v architektuře? Nejen na tyto otázky odpovídá kniha s podtitulem Touha po posvátnu ve věku skepse od nakladatelství Academia.

Přebal knihy Hrad a katedrála v moderní Praze

Svatá trojice a civilní svatyně

 „Bruce Berglund nám pomáhá vidět naše vlastní kořeny, což je fantastická role zahraničních bohemistů, kteří se na nás dívají z vnějšku. Jemu se skutečně podařilo se zaměřit na trojici Masaryk, jeho dcera Alice a architekt Plečnik a vidět v nich tři základní typy české moderní zbožnosti, která se vztahuje k tradicím a zároveň je nějak inovativní. Navíc se všichni podíleli na přetvoření Hradu do té nové podoby té civilní svatyně,“ vysvětluje  Martin C. Putna, který publikaci kriticky komentoval, odborně recenzoval a napsal k ní i doslov.

A dodává: „Architektura je v tomto smyslu pořád jakousi královnou umění, protože má v sobě vrstvu symbolů, které by měly k něčemu odkazovat, a zároveň i vrstvu řeči čistě výtvarné, která hovoří emocionálně-intuitivně. A zároveň je uměním veřejného prostoru. Architektura na tak klíčových místech jako Pražský hrad je něco, co mají všichni před očima a nějakým způsobem to formuje jejich vnímání prostoru, světa i dějin. Hrad je tady všude s námi.“

Spustit audio