Kniha Tíha a beztíže folkloru vypráví o slávě i démonech, kteří zasáhli do příběhu lidové tvorby druhé poloviny 20. století

4. květen 2022

V březnu vyšla téměř sedmi set stránková monografie Tíha a beztíže folkloru, která se věnuje takzvanému folklornímu hnutí druhé poloviny 20. století na našem území. Desetičlený kolektiv autorů představuje fenomén z různých úhlů. Jak se proměňovala podoba folklorního hnutí? Jak zněl tehdejší folklor a jakým tématům se věnoval? A jak ho lidé přijímali? Pavel Klusák hovoří o knize s Danielou Stavělovou, etnoložkou a vedoucí autorského týmu, a jedním z autorů Zdeňkem Vejvodou.

Tíha a beztíže folkloru. Folklorní hnutí druhé poloviny 20. století v českých zemích (Adacemia, 2022)

Celá 60. léta jsou ve znamení liberalizace folkloru. Hledají se nové zdroje, více se proklamuje hledání ve sbírkách – přehodnocují se dosavadní způsoby pojetí folkloru. Po roce 1968 se tady vyloupla samostatná umělecká skupina Chorea Bohemica, pod vedením Jaroslava Krčka a Aleny Skálové. Tam začíná „revoluce“.
Daniela Stavělová

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.