Kmenové buňky pro opravu poškozené oční rohovky

25. listopad 2014

Vědci pracují na tom, aby kmenové buňky už brzy mohly pomáhat zlepšit vidění pacientům s poškozením povrchu oka.

Jedinou možností, jak zachránit život nemocného nebo výrazně zlepšit kvalitu jeho života, bývá často transplantace orgánů – nebo v poslední době přenos kmenových buněk. Zásadní překážkou však je imunitní reakce příjemce proti transplantovaným tkáním a buňkám dárce.

Hlavním cílem vědců v Oddělení transplantační imunologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd proto je získat nové a podrobnější poznatky o buněčných a molekulárních mechanismech odhojovací imunitní reakce a najít nové cesty k cíleným regulacím těchto imunitních reakcí. Zmíněné oddělení pod vedením profesora Vladimíra Holáně studuje v této souvislosti i imunitní reakce v oku.

Zaměřují se kromě jiného na regeneraci těžce poškozeného povrchu oka pomocí kmenových buněk od samého pacienta, které by mohly podporovat regeneraci poškozené rohovky, a tak se podílet na zlepšení schopnosti vidět.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.