Kmenové buňky pro opravu poškozené oční rohovky
Vědci pracují na tom, aby kmenové buňky už brzy mohly pomáhat zlepšit vidění pacientům s poškozením povrchu oka.
Jedinou možností, jak zachránit život nemocného nebo výrazně zlepšit kvalitu jeho života, bývá často transplantace orgánů – nebo v poslední době přenos kmenových buněk. Zásadní překážkou však je imunitní reakce příjemce proti transplantovaným tkáním a buňkám dárce.
Hlavním cílem vědců v Oddělení transplantační imunologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd proto je získat nové a podrobnější poznatky o buněčných a molekulárních mechanismech odhojovací imunitní reakce a najít nové cesty k cíleným regulacím těchto imunitních reakcí. Zmíněné oddělení pod vedením profesora Vladimíra Holáně studuje v této souvislosti i imunitní reakce v oku.
Zaměřují se kromě jiného na regeneraci těžce poškozeného povrchu oka pomocí kmenových buněk od samého pacienta, které by mohly podporovat regeneraci poškozené rohovky, a tak se podílet na zlepšení schopnosti vidět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.