Klikatá pouť tvůrce Janusovské lampy na Kramolíně. O životě jihočeského sochaře Milana Doubravy

16. prosinec 2023

Na starobylé chalupě v Modlešovicích u Strakonic, kde v posledních letech svého života tvořil, natáčel s jeho manželkou Annou a synem Jakubem Miroslav Buriánek. Milan Doubrava, jeden z nejzajímavějších jihočeských umělců, zemřel v roce 2017.

Jakub Doubrava s Miroslavem Buriánkem

„Bohu se člověk povedl asi tak jako mně socha. Bůh je z nás lidí asi dost nespokojený. Někdy se mi zdá, že jsem zbytečně moc vážný. Toto pak přeženu a jsem zase moc srandovní. To pak přeženu a jsem zase vážný.“ Milan Doubrava, z deníků.

Skulptura Milana Doubravy

Originální sochař Milan Doubrava se narodil v roce 1946 v Českých Budějovicích. Po studiu keramické školy v Bechyni se v sedmdesátých letech minulého století začal věnovat naplno sochařství. Zprvu vytvářel dřevné objekty, když téma vyčerpal, vyráběl sochy z drátů a popela.

Jeho rozměrná díla můžeme nalézt na veřejných i soukromých místech po celém Jihočeském kraji. Sám měl nejraději svoji „Modlitbu“ na bývalém místě božích muk u Modlešovic. Lyžaři znají jeho Janusovskou lampu. Zvláštní socha odvozená od motivu Slunce a Měsíce stojí kousek od sjezdovek ve Ski areálu Lipno.

autor: Miroslav Buriánek
Spustit audio

Související