Klavírní hra Lukáše Klánského se formovala už v dětství

19. leden 2017

Lukáš Klánský, jeden z nejvýznamnějších a nejžádanějších českých klavíristů mladé generace, vyrůstal obklopen hudbou. Jeho otec, Prof. Ivan Klánský, svého syna přijal do klavírní třídy na HAMU v Praze, kde Lukáš nyní dokončuje doktorandské studium.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Přísloví „jablko nepadá daleko od stromu“ je zcela na místě. Lukáš Klánšký je laureátem mnoha mezinárodních soutěží a jeho cestu za úspěchem dláždila úspěšná vystoupení na významných festivalech v ČR a v Evropě. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu.

Je neuvěřitelné, že si Lukáš Klánský při svém vytížení ještě udělá čas na studium dirigování. „Už jsem se před mnoha lety dirigování začal věnovat, ale řekl jsem si, že se k tomu vrátím až později, kolem třiceti, až budu více usazen v klavírní hře. Ten čas se pomalu blíží. Dirigování mi pomáhá otevírat nové hudební obzory.“

Lukáš Klánský mezi klavírními tóny přímo vyrůstal. I přes hodiny tvrdé práce u klavíru se v rodině společné muzicírování příležitostně pěstovalo. Se svým otcem se při čtyřruční hře u klavíru sešel poměrně často. Hra pro zábavu byla ale brzy přeměněna na intenzivní práci při přípravě Dvořákových Slovanských tanců, které v souborném provedení společně provedli v roce 2013 v pražském Rudolfinu v rámci cyklu Světová klavírní tvorba. Lukáš na přípravu rád vzpomíná se slovy, „bylo poměrně dost těžké dostat se v této hudbě pod povrch. Je to hudba určená k domácímu muzicírování, přitom je technicky i hudebně velmi náročná.“

Se svým otcem se Lukáš veřejně představil až poté, co si už sám vybudoval silnou pozici mezi klavíristy mladé generace. Dnes oceňuje, že ho otec v mládí plně svěřil do péče jiných profesorů a do jeho hudebního vývoje nijak nezasahoval. „Myslím, že jsme se velmi dobře oba naučili oddělovat roli otce a profesora. Nemáme s tím problém.“ Své první sólové CD s názvem „Piano recital“ vydal už v roce 2009. „Vybral jsem si na program svého debutového CD své oblíbené skladatele, L. v. Beethovena, J. S. Bacha a Chopina. Dnes bych se ale více zaměřil na Brahmse. Jeho hudbu jsem plně ocenil a pochopil až v posledních letech.

03785626.jpeg

Ostatně do Brahmsovy hudby mimo jiné pronikl díky spolupráci s naším předním houlistou Janem Mráčkem, který je společně s Lukášem Klánským a Ivanem Vokáčem členem úspěšného Lobkowicz Tria. Intenzivní práci na Brahmsovvě hudby absolvovali především před Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu, kde v roce 2014 získali první cenu. „Právě nyní se připravujeme na mezinárodní soutěž J. Haydna ve Vídni. Je to opravdu hodně práce. Velmi se také zabýváme interpretací. Vídeň je z tohoto hlediska značně konzervativní. Hledáme především náš autentický způsob hry, abychom byli ve hře skutečně osobití a zaujali.“

Lukáš Klánský je velmi vytížen, nicméně radost mu dělá jeho malá dvouletá dcera Charlotka. „Baví ji mne napodobovat nejen u klavíru, ale také jak diriguji, což je opravdu vždy velká zábava.“

Dnes Lukáš Klánský získává své první zkušenosti i jako profesor klavírní hry na Konzervatoři Plzeň a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, kde má ve své třídě několik studentů. Výuka ho velmi těší mimo jiné i proto, že se role interpret- pedagog velmi propojují a při výuce se o klavírní hře mnohdy poučí i on sám.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

Spustit audio