Klaus Rifbjerg: Věčně mladí nebudeme

03573285.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03573285.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka výrazného dánského spisovatele v podání Daniely Kolářové. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Klaus Rifbjerg (1931–2015) byl dánský básník, prozaik, dramatik, scenárista a novinář, držitel ceny Severské rady. V období 60.–80. let byl vůdčí postavou dánské literární scény.

Hlavními rysy jeho tvorby jsou pronikavá vnímavost mnohotvárnosti života a potřeba jeho reflexe, jakož i často bizarní fantazie. V prozaické oblasti byl jeho první knihou salingerovsky laděný román Chronická nevinnost (česky 1980) ˜– netradičně pojaté téma čistého mládí v konfrontaci se zkaženým světem a generací rodičů, kombinované tématem přátelství mladých mužů s láskou k ženě. V kontextu autorova díla je to v podstatě součást celoživotního projektu – reflexe vlastního života v literatuře.

Rifbjerg se často vracel také k různým mytickým archetypům, ale stejně často je rozrušoval až neuctivým humorem a někdy se nevyhýbal ani společenské satiře a grotesce. Svým mnohostranným dílem, vždycky svěžím a neúnavně vynalézavým po stránce formální i obsahové, stejně jako po stránce jazykové, byl Klaus Rifbjerg nepominutelným autorem dánské literatury druhé poloviny 20. století.

Účinkuje: Daniela Kolářová

Překlad: Robert Novotný
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Vít Vencl

Natočeno v roce 2016.