Kladivo na Jiřinu. Dokumentární pásmo k výročí narození Jiřiny Štěpničkové

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiřina Štěpničková na Staroměstském náměstí v Praze, 1969

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Na Jiřinu Štěpničkovou, jednu z nejvýznamnějších hereckých osobností 20. století, vzpomínají její bývalí kolegové Růžena Merunková, Miloš Hlavica, Jaroslava Pokorná, Věra Kubánková, syn Jiří Štěpnička a další. Dokumentární pásmo, které vzniklo původně ke stému výročí hereččina narození (2012), poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Milan Kačmarčík, Apolena Veldová a Natália Drabiščáková
Připravili: Natalia Deáková, Jan Jiřík
Natočeno: v roce 2012

Jiřina Štěpničková se narodila před 3. dubna 1912 na pražské Letné. Hvězda prvorepublikového filmu, Národního a posléze také vinohradského divadla se stala na začátku 50. let jednou z mnoha obětí komunistického režimu. Na vrcholu umělecké kariéry se dostala do pasti, kterou na ni nastražila Státní bezpečnost a jež pro herečku znamenala téměř deset let vězení. I po návratu na svobodu nad ní režim držel dohled a nedovolil jí projevit talent v míře, v jaké by si zasluhoval. Až do své smrti v roce 1985 zůstala, s výjimkou několika menších filmových rolí, především divadelní herečkou, a to navíc v nijak progresivním Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého.

0:00
/
0:00

S osudem Jiřiny Štepničkové jsou spojeny mnohé otázky, mimo jiné ta, kam zmizely stěžejní dokumenty z jejího soudního procesu, nebo jakou roli v něm měly sehrát kolegyně z vinohradského divadla, žádající pro ni údajně trest smrti.

Spustit audio
autoři: Natália Deáková , Jan Jiřík