Kittchen odhazuje po deseti letech svoji masku tajemného kuchaře. Ale jen na chvíli

6. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kittchen, 2021

Nové album hudebníka Kittchena pro něj bylo (im)Pulsem odhodit černou masku kuchaře. Nahrávání alba probíhalo ve třech, ke Königovi se vloni přidal Neuwerth a Mikula.

Kittchen – Puls | cover

Hudebník Jakub König je dnes už známou a stálou postavou české hudební scény. Někteří ho pamatují z dnes už rozpuštěné kapely Obří broskev. Jiní se s muzikantem potkali až při poslechu jedné ze dvou desek Zvíře jménem podzim. A někdo možná bude seznámen jen s Königovou výtvarnou tvorbou. „Snažím se obklopovat tvorbou umění, z čehož jsem poslední rok okouzlenej. Byl to dlouho můj sen. Představoval jsem si, jaké by to mohl být a jestli se k tomu vůbec někdy propracuju. Loni jsme nahráli desku s Kittchenem, dopsal jsem po čtyřech letech knížku a v březnu, kdy jsem přišel o práci, se pro mě nečekaně stalo malování hlavní obživou pro mojí rodinu,“ říká Jakub König.

Po prvním singlu Rohlíky anoncovala album Puls skladba Strachem. Videoklip natočil Oliver Beaujard a obsahuje malby a zápisky Jakuba Königa.

Na natáčení rozhovoru se tentokrát Ondřej Bambas vydal do útulného vnitrobloku na Praze 7. Právě tam Jakub König žije a obvykle i tvoří. I když album Puls, které v loňském roce nahrál společně s kolegy Tomášem Neuwerthem a Ondřejem Mikulou, vznikalo převážně v Jeseníkách. „Bydleli jsme v chalupě v Bělé pod Pradědem, nahrávali jsme v přízemí v menší místnosti, kde se zároveň vařilo a sedělo. Dva stoly byly okupovaný všelijakýma krabičkama, kláveskama a různýma kompresorama, stranou jsem měl kombo. Myslím, že ta místnost a zvuky charakteristické pro tu chatu jsou na desce hodně znatelné. Hned v první skladbě Rohlíky jsou slyšet hodiny, který patří strejdovi Tomáše Neuwertha,“ popisuje muzikant vznik nahrávky. Jak později König v rozhovoru prozrazuje, velkou otázkou před vydáním alba byla jeho identita. I když ke Kittchenovi černá maska pořád patří, už není tak důležitým prvkem jako dřív. Někdy se tajemný kuchař objevuje i bez ní.

Jakub König alias Kittchen při rozhovoru s Ondřejem Bambasem pro ArtCafé
Pořad připravil: Ondřej Bambas
Spustit audio

Související