Kentaurovy slzy. Povídky nikaragujského modernisty Rubéna Daría

14. leden 2022

Baladické i fantaskní povídky z knihy Rubéna Daría Kentaurovy slzy čte David Novotný. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Překlad: Eva Merhautová, Tereza Melicharová, Tereza Kalkusová, Veronika Sochorová, Veronika Stašová, Veronika Dvořáková, Kateřina Bělehrádková, Eva Čechová, Michal Penc
Účinkuje: David Novotný
Připravila: Petra Hynčíková
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 1. 6. 2020

„Verlaine je pro mě mnohem víc než Sokrates,“ prohlašoval o svých inspiračních zdrojích Rubén Darío. Středoamerický básník, spisovatel a diplomat přelomu 19. a 20. století pocházel z Nikaragui, ale jako světoběžník nasával vjemy a inspirace ze všech koutů světa (výrazně například z Orientu) a najdeme u něj i zřetelný vliv textů Edgara Allana Poea.

Darío jako představitel hispánského modernismu touží vytvářet dokonalé umění, neslužebné a svobodné. Hledá ideál, který je odrazem rytmu celého Univerza. Zároveň však naráží na nepochopení společnosti okouzlené pokrokem, která sleduje především hmotné zájmy a umělci pohrdá. V básních a povídkách čteme o jeho láskách a utrpení, někdy ve frivolnějším tónu, jindy až s existenciálním nádechem.

Umění překonává prostor a čas.

První Daríovy povídky jsou plodem pobytu v Chile, kam jako neznámý mladík připlouvá roku 1886 a chce dobýt umělecký svět. Texty reflektující Daríovu tehdejší samotu a velkou chudobu jsou dnes považovány za jeden z milníků modernismu. Na pohádkovém či mytologickém pozadí řeší problém umělce tady a teď.

Povídkám se Darío věnoval celý život, byť už další texty knižně nevydal. Zajímala ho témata milostná, problémy moderního světa i historie, lidské utrpení i fantastické světy. Daríovy fantastické povídky mnohdy pracují se snem či halucinací jako branou k nadpřirozenému. Tajemno lidského života Rubéna Daría fascinovalo i děsilo. Jeho povídky promlouvají k našemu konci století se stejnou naléhavostí a sugestivností, protože jak věřil Darío, „umění překonává prostor a čas.“

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...