Když vůz táhnou dva lvi a v hudbě je to slyšet. Karel Košárek o dvojspřežním koncertu Jana Nováka

4. březen 2023

O skladbě Concentus biiugis, v níž se u jednoho klavíru potkávají čtyři klavíristické ruce, s Karlem Košárkem hovoří Michaela Vostřelová.

Rozhlasoví symfonici nahráli pod vedením dirigenta Tomáše Netopila jedno z nejlepších děl skladatele Jana Nováka. Jmenuje se Concentus biiugis a Novák ho napsal v polovině 70. let pro neobvyklé obsazení. Vedle smyčcového orchestru jsou tu dva sólisté, klavíristi, kteří se dělí o jeden nástroj.

„Pro mě to byla úplně nová zkušenost,“ říká klavírista Karel Košárek, který koncert nahrál spolu se skladatelovou dcerou Dorou Novak-Wilmington. „Když ten koncert posloucháte, zní natolik bohatě, až se zdá, že slyšíte dva klavíry. Většina čtyřručních skladeb je psaná tak, že se party klavíristů, jež sedí u jednoho nástroje, neprolínají. Ale Jan Novák zkomponoval hudbu, kterou oba ti klavíristé hrají po celé klaviatuře. Proto možná vzniká neuvěřitelně barevný zvukový dojem. Nám se ty ruce často proplétaly a byla to svým způsobem hra, protože člověk musí kombinovat a vymyslet určitou choreografii rukou, aby to zahrál dobře, říká klavírista a dodává, že Novák napsal koncert pro sebe a svou ženu Elišku, která byla koncertní klavíristka. Blízkost obou hráčů byla tedy samozřejmá.

Čtěte také

Inspiraci skladatel čerpal z Vergiliova eposu Aeneis, konkrétně z 10. knihy, kde se hrdina připravuje k boji, modlí se ke své bohyni a řídí vůz tažený dvěma lvy. „Z toho plyne název Concentus biiugis, který by se dal volně přeložit jako Dvojspřežní soulad. V té hudbě je slyšet vnitřní vzdor, boj. Novák tuto skladbu napsal v roce 1976, se svou ženou ji premiérovali na jaře 1977 a hráli několikrát v průběhu toho roku. Mimo jiné taky v září ve Frankfurtu, kde společnost Opus Bonum pořádala setkání na podporu Charty 77. Ta skladba vyjadřuje touhu po svobodě, respekt k člověku,“ uzavírá Košárek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...