Když Japonsko vynalézalo svůj art pop. Zemřel oscarový skladatel Rjúiči Sakamoto

3. duben 2023

Ve věku 71 let zemřel japonský hudebník Rjúiči Sakamoto, který získal Oscara za hudbu k filmu Poslední císař. Byl jedním ze zakladatelů a klávesistou průkopnické skupiny elektronické hudby Yellow Magic Orchestra a několikrát byl také nominován na cenu Grammy. Poslechněte si Portrét Rjúiči Sakamota v Sedmém nebi Pavla Klusáka. První část portrétu Rjúiči Sakamota představuje jeho hudbu z let 1978-1990.

Čtěte také

Kromě filmu Poslední císař složil hudbu k dalším více než 30 filmům. Prvním byl film Veselé Vánoce, pane Lawrenci, dále mimo jiné Malý Buddha, Femme Fatale či REVENANT Zmrtvýchvstání. Ve filmech Veselé Vánoce, pane Lawrenci a Poslední císař si i zahrál. Sakamoto byl bojovníkem proti jaderné energii a ekologickým aktivistou.

Japonský technooptimismus, složitý vztah k západním žánrům, animistický vztah k přístrojům a svěže odlišný pohled na kultury různých kontinentů. To všechno absorboval do své tvorby Rjúiči Sakamoto: vážený skladatel a laureát Oskara, dříve novátorský autor překvapivě rozmanité hudby a člen Yellow Magic Orchestra – skupiny, jež v Japonsku zažila tamější verzi beatlemánie. 

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související