Když Japonsko vynalézalo svůj art pop. Zemřel oscarový skladatel Rjúiči Sakamoto
Ve věku 71 let zemřel japonský hudebník Rjúiči Sakamoto, který získal Oscara za hudbu k filmu Poslední císař. Byl jedním ze zakladatelů a klávesistou průkopnické skupiny elektronické hudby Yellow Magic Orchestra a několikrát byl také nominován na cenu Grammy. Poslechněte si Portrét Rjúiči Sakamota v Sedmém nebi Pavla Klusáka. První část portrétu Rjúiči Sakamota představuje jeho hudbu z let 1978-1990.
Čtěte také
Kromě filmu Poslední císař složil hudbu k dalším více než 30 filmům. Prvním byl film Veselé Vánoce, pane Lawrenci, dále mimo jiné Malý Buddha, Femme Fatale či REVENANT Zmrtvýchvstání. Ve filmech Veselé Vánoce, pane Lawrenci a Poslední císař si i zahrál. Sakamoto byl bojovníkem proti jaderné energii a ekologickým aktivistou.
Japonský technooptimismus, složitý vztah k západním žánrům, animistický vztah k přístrojům a svěže odlišný pohled na kultury různých kontinentů. To všechno absorboval do své tvorby Rjúiči Sakamoto: vážený skladatel a laureát Oskara, dříve novátorský autor překvapivě rozmanité hudby a člen Yellow Magic Orchestra – skupiny, jež v Japonsku zažila tamější verzi beatlemánie.
Související
-
Sedmé nebe s Pavlem Klusákem. Japonský ambient i futuristický pop
Nové kompilace objevují Západu planetu Nippon. Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
-
Sedmé nebe s Pavlem Klusákem: Petr Válek v růžovém, Handa Gote mručí ze své výstavy
Aktuality z experimentálních scén, červen 2021.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.