Kdybych hrála, co lidé chtějí, tak dodnes na Karlově mostě zpívám Yellow Submarine, říká Radůza

10. listopad 2023

Začínala zpívat na ulici, kde ji roku 1993 objevila Zuzana Navarová. Multiinstrumentalistka, zpěvačka a skladatelka Radůza letos slaví už neuvěřitelných 30 let na hudební scéně.

Radůza tento rok slaví i významné životní jubileum. „Myslím, že věk není důvodem k bilancování. Spíš mám pocit, že se proměnila moje tvorba. Začala jsem se učit na elektrickou kytaru a začala jsem na ni víc hrát a ta moje cesta je opravdu dlouhá. Ve dvaceti jsem začala hrát na jevišti, ale poprvé jsem se profesionalizovala v 15 letech v Rusku na Arbatu, když jsem utekla školnímu zájezdu, na Arbatu položila klobouk a hrála jsem do klobouku,“ popisuje Radůza s humorem své hudební začátky. 

Před pár dny vydala Radůza bilanční dvojCD Bylo nebylo BEST OF. Při výběru skladem jí pomáhali i posluchači a posluchačky. „Naprosto jsem se s nimi shodla, protože mám ráda všechny písničky. Takže cokoli by vybrali, tak bych souhlasila. Překvapilo mě, že si oblibovali i skladby, které nejsou úplně jednoduché na poslech, jako jsou třeba Až hory se převalí nebo Babylonská věž. To mě překvapilo strašně příjemně. A také mě překvapila ta odezva a to nadšení, s jakým se lidé účastnili těch anket,“ směje se Radůza.

Ze svého života nechci nic vymazat, ani žádnou svoji chybu. Hudba je pro mě terapie.

Radůza zpívá v mnoha jazycích. I na  Kolika řečmi vlastně mluví? „Domluvím se česky. Ze slovanských jazyků slovenština, polština, ruština. Potom italština, francouzština, angličtina a lámaně mluvím turecky,“ říká. 

Jaké to je skládat hudbu pro někoho jiného? Radůza skládá i vážnou a scénickou hudbu, pracuje právě na nějakém dalším projektu? Jak vnímá propojení hudby, divadla a literatury? Sama mimo jiné píše, kdo je její oblíbený autor nebo autorka? A jaké další aktivity tato všestranná umělkyně ještě provozuje? To a možná mnohem víc se dozvíte v celém rozhovoru s Radůzou.

autor: nav

Související