Kdo jsme? Kritik a publicista Petr Fidelius uvažuje o naší národní identitě

1. červenec 2022

Stali jsme se za několik desetiletí, jež uplynula od Mnichova a druhé světové války, skutečně jiným národem? Kam sahá paměť jednotlivce a kam paměť národa? A jak lze vůbec národ definovat? Petr Fidelius se ve svém eseji, názvem odkazujícím k Peroutkovu „Jací jsme“, zamýšlí nad otázkami naší národní identity. V podání Jiřího Ornesta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Ornest
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2005

Petr Fidelius, vlastním jménem Karel Palek, je ročník 1948. Studoval na Filozofické fakultě UK, až do roku 1990 však pracoval jako topič. Od začátku 80. let redigoval samizdatový Kritický sborník, od roku 1993 se pak stal jeho editorem. V samizdatové edici Petlice publikoval několik studií, v nichž se věnoval zejména sémantické stránce jazyka komunistické propagandy. Tři z nich vyšly v roce 1998 pod názvem Řeč komunistické moci. Pod pseudonymem Daniel Bohdan uspořádal dvousvazkový výbor z publicistiky Ferdinanda Peroutky. Fideliova úvaha Kdo jsme? vyšla v knižním výboru jeho publicistiky.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...