Kdo je živý, tomu hop. Kdo je mrtvý, tomu hrob! Masopust v Roztokách se koná už 23 let
Masopust představuje tradici, díky které bylo možné upustit páru před obdobím půstu. Pro současný trend oživování komunit to bývá jedna z cest, jak navázat na tradici.
Roztocký masopust za 23 let nejen oživil místní dění, ale rozrostl se do podoby kulturní akce přesahující hranice městečka i Středočeského kraje. Ve studiu jsme si o proměně roztockého masopustu a dalších aktivitách sdružení Roztoč, které za ním stojí, povídali s ředitelkou sdružení Jitkou Tichou a jejími spolupracovníky Adamem Krátkým a Anežkou Konečnou. Ta letošní průvod povede na zhruba 5km cestě v roli královny.
Návštěvníci jsou součástí celku
Čtěte také
„Pro mě to byl před lety velký objev a je to živá tradice,“ komentuje masopustní dění Anežka Konečná, která letos přinese do průvodu téma nevěsty. Tisícihlavý průvod masek zavede až na Holý vrch, kde proběhne defilé se zpěvem a tancem. Adam Krátký vidí hlavní důvod, proč roztocký Masopust tolik přitahuje pozornost, v možnosti stát se součástí akce, vytančit se, užít si ji. „O lidech, kteří na masopust přijedou, nepřemýšlím jako o divácích,“ dodává.
V lidových textech se odehrává současnost
Roztoč provozuje od svého počátku umělecké kroužky, kurzy pro děti i dospělé. Ceněná skladatelka Jana Vörösová vede kroužek Rezekvítek pro malé zpěváky. Pro letošní ročník také složila skladbu Kdo je živý, tomu hop!, která premiérově zazní ve 20.00 v šapitó pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera. Ve skladbě inspirované lidovými texty představuje Vörösová různé pohledy na masky, které jsou pro masopust typické – tedy kohout, medvěd, královna a smrt. Potřeba propojovat umělce s místními se otiskla i v nápadu, aby skladbu zahrál tzv. MASYF, tedy masopustní symfonický orchestr, který vznikl speciálně pro tuto akci z profesionálních umělců a místních.
Masopust je pro mě cesta k sousedům, krajině i k něčemu vyššímu.
Jitka Tichá
Akce se chystá celý rok, na intenzivním masopustním týdnu se podílí zhruba tři stovky dobrovolníků. Do průvodu a večerní akce se zapojí 12 kapel, 8 divadelních uskupení a zhruba 1000 kostýmovaných masek. Celkově roztocký Masopust navštíví zhruba 4000 lidí. Zapojení místních je dle organizátorů klíčem k úspěchu a kvalitě akce.
Poslechněte si záznam celého masopustního ArtCafé. Hudební dramaturgyně Eliška Vidomus v něm představila poslední alba francouzského skladatele a pianisty Jeana Marie Machada.
Související
-
Revoluce vře stále pod povrchem a rituál je dobrý způsob, jak to krotit
17. listopadu vrcholí v Praze multižánrový festival 100 roků satiry. Den boje za svobodu a demokracii připomene satiricko-karnevalovým průvodem.
-
Roztockým se povedlo navázat na pradávného ducha masopustní tradice
Masopust je svátek svátků, obsahuje obřady svázané s celým rokem, celým životaběhem, shodly se organizátorky roztockého masopustu i etnografka z Národního muzea.
-
BáSnění Jany Vöröšové
Micheau, Novák, Kokolia, Wernisch nebo Marino. Poetické texty svých oblíbených autorů komentuje a čte skladatelka a sbormistryně Jana Vöröšová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka