Kdo je živý, tomu hop. Kdo je mrtvý, tomu hrob! Masopust v Roztokách se koná už 23 let

14. únor 2020

Masopust představuje tradici, díky které bylo možné upustit páru před obdobím půstu. Pro současný trend oživování komunit to bývá jedna z cest, jak navázat na tradici.

Roztocký masopust za 23 let nejen oživil místní dění, ale rozrostl se do podoby kulturní akce přesahující hranice městečka i Středočeského kraje. Ve studiu jsme si o proměně roztockého masopustu a dalších aktivitách sdružení Roztoč, které za ním stojí, povídali s ředitelkou sdružení Jitkou Tichou a jejími spolupracovníky Adamem Krátkým a Anežkou Konečnou. Ta letošní průvod povede na  zhruba 5km cestě v roli královny.

Návštěvníci jsou součástí celku

Čtěte také

„Pro mě to byl před lety velký objev a je to živá tradice,“ komentuje masopustní dění Anežka Konečná, která letos přinese do průvodu téma nevěsty. Tisícihlavý průvod masek zavede až na Holý vrch, kde proběhne defilé se zpěvem a tancem. Adam Krátký vidí hlavní důvod, proč roztocký Masopust tolik přitahuje pozornost, v možnosti stát se součástí akce, vytančit se, užít si ji. „O lidech, kteří na masopust přijedou, nepřemýšlím jako o divácích,“ dodává.

V lidových textech se odehrává současnost

Roztoč provozuje od svého počátku umělecké kroužky, kurzy pro děti i dospělé. Ceněná skladatelka Jana Vörösová vede kroužek Rezekvítek pro malé zpěváky. Pro letošní ročník také složila skladbu Kdo je živý, tomu hop!, která premiérově zazní ve 20.00 v šapitó pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera. Ve skladbě inspirované lidovými texty představuje Vörösová různé pohledy na masky, které jsou pro masopust typické – tedy kohout, medvěd, královna a smrt. Potřeba propojovat umělce s místními se otiskla i v nápadu, aby skladbu zahrál tzv. MASYF, tedy masopustní symfonický orchestr, který vznikl speciálně pro tuto akci z profesionálních umělců a místních.

Masopust je pro mě cesta k sousedům, krajině i k něčemu vyššímu.
Jitka Tichá

Akce se chystá celý rok, na intenzivním masopustním týdnu se podílí zhruba tři stovky dobrovolníků. Do průvodu a večerní akce se zapojí 12 kapel, 8 divadelních uskupení a zhruba 1000 kostýmovaných masek. Celkově roztocký Masopust navštíví zhruba 4000 lidí. Zapojení místních je dle organizátorů klíčem k úspěchu a kvalitě akce.

Poslechněte si záznam celého masopustního ArtCafé. Hudební dramaturgyně Eliška Vidomus v něm představila poslední alba francouzského skladatele a pianisty Jeana Marie Machada.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.