Kdo je tady hrdina? Stanislav Beran zkoumá ve Vyšehradských jezdcích hranice všednosti

19. červen 2017

Jak se z někoho stane hrdina? Je to věc povahy? Promyšleného rozhodnutí? Nebo náhlého impulsu, který člověka přiměje vystoupit z řady a riskovat? Podobné otázky otevírá svým psaním Stanislav Beran, host nedělní Čajovny.

Hliněné dny, Až umřeš, nikdo už ti nebude sahat na prsa, Vyšehradští jezdi – to jsou názvy některých knih, pod nimiž je Stanislav Beran podepsán. V Čajovně listujeme posledním zmíněným titulem, románem nebo možná spíš třemi provázanými delšími povídkami, kde se ve třech odlišných historických obdobích odehrávají tři více či méně hrdinské příběhy.

Jezdci z názvu knihy jsou pásci pohybující se na hranici zákona, frajírci, co i padesátých letech rádi nosili barevné košile a džíny a rvačky brali jako vítané zpestření programu. Doba ale zpolitizovala vše, a tak se z bujných mladíků stávají oběti ukázkového soudního procesu.

Jak vypadal jeden den a večer Vyšehradských jezdců? Jak mluvili, co dělali a co si mysleli a jak se na ně dívalo jejich okolí? Beran zpracovává dostupná historická fakta a kolem nich staví dialogy a kreslí pravděpodobné situace.

František Peltán, „čtvrtý ze Tří králů“, opomíjený kolega hrdinů Mašína, Morávka a Balabána, hoch, který ze schůzky se svou milou odchází do utajeného bytu obsluhovat vysílačku, je postavou další části románu. A hledající se básník, ztracený ve velkoměstě a bojující s vlastními ambicemi, trojici příběhových linií uzavírá.

Stanislav Beran svoje „hrdiny“ oživuje civilně, všedně a bez zbytečných okras a tak trochu jako kronikář zaznamenává běh událostí. Koneckonců, život se většinou skládá z všedních věcí a i ty velké činy se mnohdy zvýrazní až časem. Když z okna statečně skáčou před gestapem prchající odbojáři, kolem se žije jako kdykoliv jindy – staří sousedé venčí a psi a nikdo si ničeho raději nevšímá.

V Čajovně si můžete poslechnout rozhovor se Stanislavem Beranem a dvě ukázky z knihy Vyšehradští jezdci v jeho vlastním podání. Pořad je reprízou z letošního března.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...