Kdo je tady hrdina? Stanislav Beran zkoumá ve Vyšehradských jezdcích hranice všednosti

19. červen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy beran_a_jezdci.jpg

Jak se z někoho stane hrdina? Je to věc povahy? Promyšleného rozhodnutí? Nebo náhlého impulsu, který člověka přiměje vystoupit z řady a riskovat? Podobné otázky otevírá svým psaním Stanislav Beran, host nedělní Čajovny.

Hliněné dny, Až umřeš, nikdo už ti nebude sahat na prsa, Vyšehradští jezdi – to jsou názvy některých knih, pod nimiž je Stanislav Beran podepsán. V Čajovně listujeme posledním zmíněným titulem, románem nebo možná spíš třemi provázanými delšími povídkami, kde se ve třech odlišných historických obdobích odehrávají tři více či méně hrdinské příběhy.

Jezdci z názvu knihy jsou pásci pohybující se na hranici zákona, frajírci, co i padesátých letech rádi nosili barevné košile a džíny a rvačky brali jako vítané zpestření programu. Doba ale zpolitizovala vše, a tak se z bujných mladíků stávají oběti ukázkového soudního procesu.

Jak vypadal jeden den a večer Vyšehradských jezdců? Jak mluvili, co dělali a co si mysleli a jak se na ně dívalo jejich okolí? Beran zpracovává dostupná historická fakta a kolem nich staví dialogy a kreslí pravděpodobné situace.

František Peltán, „čtvrtý ze Tří králů“, opomíjený kolega hrdinů Mašína, Morávka a Balabána, hoch, který ze schůzky se svou milou odchází do utajeného bytu obsluhovat vysílačku, je postavou další části románu. A hledající se básník, ztracený ve velkoměstě a bojující s vlastními ambicemi, trojici příběhových linií uzavírá.

Stanislav Beran svoje „hrdiny“ oživuje civilně, všedně a bez zbytečných okras a tak trochu jako kronikář zaznamenává běh událostí. Koneckonců, život se většinou skládá z všedních věcí a i ty velké činy se mnohdy zvýrazní až časem. Když z okna statečně skáčou před gestapem prchající odbojáři, kolem se žije jako kdykoliv jindy – staří sousedé venčí a psi a nikdo si ničeho raději nevšímá.

V Čajovně si můžete poslechnout rozhovor se Stanislavem Beranem a dvě ukázky z knihy Vyšehradští jezdci v jeho vlastním podání. Pořad je reprízou z letošního března.

Spustit audio