Každý je jedinečný. Kniha Expati Adama Gebriana a Eugena Lišky představuje příběhy jedenácti českých architektů a architektek v zahraničí
Expati. Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí. To je název knihy, kterou sestavili autoři Adam Gebrian a Eugen Liška. Přináší portréty 11 architektů, kteří působili nebo ještě stále působí například v USA, Dánsku, Japonsku nebo Velké Británii. Mnozí z nich spolupracují s opravdovými světovými architektonickými esy jako jsou Norman Foster nebo Thomas Heatherwick.
„Cyklus nekončí. Nejde o výběr nejlepších nebo nejzajímavějších. Je to 11 lidí, kteří působí v zahraničí, mají co říct, působí v zajímavém prostředí a byli ochotní přijet v daném termínu. Ale my pokračujeme dál – minulý týden tady byla Valerie Söder z Berlína a myslím si, že opravdu nekončíme. Těch lidí takto roztroušených po planetě je víc. A co si myslím, že je opravdu zajímavé, je, že každé to prostředí je jiné, je unikátní, je specifické, řeší se tam jiné problémy a jiná témata. A to srovnání s naším prostředím, to je jeden z těch hlavních důvodů, proč to děláme. To si dělají diváci nebo čtenáři teďka v knize, ve své hlavě sami a říkají si – v čem to je právě jiné? V čem to je stejné? V čem to je inspirativní? V čem to je nebezpečné? A to je asi ten hlavní smysl, proč to děláme,“ vysvětluje význam projektu propagátor architektury Adam Gebrian.
V knize se objeví například příběh architekta Jana Magasanika z dánské kanceláře BIG, Jana Vranovského, který studoval a žil v Japonsku, Marka Obtuloviće, jehož práce je spojena s Vietnamem nebo Slovenky Dany Čupkové.
Související
-
Gebrian: Mám rád, když se mnou o architektuře chtějí mluvit lidé, kteří by se jí jinak nezabývali
Tvrdí, že k tomu, abychom byli obklopení kvalitními, dobře postavenými nebo zrekonstruovanými stavbami, může přispět úplně každý.
-
V Praze nejde koupit byt a stavět malé věci se nevyplatí. Byty má budovat město, říká Adam Gebrian
Jaké stavby vyrostou v Praze v následujících letech? O tom můžete získat obrázek na aktuální výstavě v Centru architektury a městského plánování CAMP.
-
Architektura všem? Nová expozice postrádá zastřešující kritické zhodnocení doby v souvislostech
Nová expozice Architektura všem mapuje období 1956–1989. Má dvě úrovně – jednou jsou samotné stavby, druhou pak jejich zasazení do společenského kontextu doby
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka