Kaufmann má hlasový klid, ale naštěstí existují nahrávky

7. listopad 2016
03739427.jpeg

Jonas Kaufmann, mezi světovými pěvci současnosti nejžádanější jednička, má od letošního září hlasový klid, a to zřejmě nejméně do příštího června. Stanice Vltava v sobotu v Operním večeru nabízí záznam letošního jarního mnichovského představení Wagnerových Mistrů pěvců norimberských, v němž byl ještě při síle.

Vysíláme 12. listopadu v 19:00.

Kaufmann musel odříci na neurčitou dobu, určitě pro celou tuto sezónu, všechny termíny. Naposledy vystoupil 12. září v neapolském Teatro San Carlo, když představoval své zatím poslední CD Dolce vita s italskými písněmi. Sedmačtyřicetiletý sólista byl v posledních letech jedinečný tím, že – a také jak – zpíval jako jeden z mála velké role italského, německého i francouzského repertoáru: stejně tak Verdiho, Pucciniho a Bizeta jako Wagnera. V Londýně v Covent Garden by měl 21. června 2017 poprvé zpívat náročnou úlohu Otella, k níž dospěje jen málokterý z tenoristů.

Čtěte také: Exkluzivně k poslechu: Bludný Holanďan z wagnerovského festivalu v Bayreuthu

Kaufmann podle bonmotu jednoho kritika dovede zazpívat jakoukoliv tenorovou úlohu lépe než kterýkoliv jiný současný tenorista. Na plakátech na sebe upozorňuje uhrančivou vizáží připomínající Jihoevropana, ale ještě neskonale víc o sobě dává vědět temným hlasem, schopným nejen suverénního zvládnutí dramatických a hrdinných poloh, ale ve vzácné šíři také nádherně klenutého italského belcanta i francouzské lyriky, tedy romantické přesvědčivosti plné velkých vášní.

Podívejte se na trailer k premiéře opery Mistři pěvci norimberští 16. května 2016:

Mistři pěvci norimberští, velká vlastenecká romantická opera Richarda Wagnera, svými satirickými a komickými prvky v jeho díle ojedinělá, líčí středověké pěvecké a básnické klání. Jejím hlavním hrdinou je historická postava Hanse Sachse, ale neméně důležitou rolí je také Walter Stolzing, který zápas „mistrů pěvců“ vyhraje a získá ruku své vyvolené. Právě v této hlavní tenorové roli exceloval v Bavorské státní opeře Kaufmann. V roli Sachse s ním na jevišti dominoval basista Wolfgang Koch. Velkým magnetem operního záznamu z nabídky Eurorádia je také dirigent Kirill Petrenko, umělecký šéf mnichovského divadla a budoucí šéfdirigent Berlínských filharmoniků.