Kathrine Kressmann Taylor: Adresát neznámý

03628355.jpeg

Hra v dopisech o přátelství, zradě a pomstě s Janem Hartlem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích.

Poslouchejte na Vltavě 17. května 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pondělí 23. května 2016.


Americká spisovatelka Kathrine Kressmann Taylor (1903-1996) byla před vydáním své prózy Adresát neznámý (1938), která se stala světově proslulým bestsellerem, nepříliš známou autorkou. Přitom svou první literární cenu dostala už v jedenácti letech. Je autorkou tří knih a řady kratších próz, z nichž jedna byla zahrnuta v roce 1956 do výboru nejlepších amerických povídek. Celkem devatenáct let učila v kursech tvůrčího psaní a publicistiky v Pensylvánii.

Ve své nejslavnější knížce Adresát neznámý líčí rafinovaný akt pomsty člověka, jemuž nacismus vzal nejen sestru, ale i víru v přátelství.

Prostřednictvím nekomentovaných dopisů rozvíjí spisovatelka příběh dvou protagonistů, amerického židovského obchodníka s obrazy Maxe Eisensteina a jeho přítele a společníka Martina Schulzeho, který se v roce 1933 vrátil do Německa. Z počátečních dopisů zní upřímná náklonnost, později, jak se ujímá v Německu Hitlerova ideologie, dostávají dopisy z Německa opatrnější a odtažitější charakter až nakonec dojde k přerušení korespondence ze strany německého pisatele. Bezvýhradné přijetí nacistických idejí a strach o kariéru jsou důvodem, že se ani nepokusí zachránit přítelovu sestru, která nakonec jako Židovka zahyne pronásledována SA. Americký přítel se rozhodne pro rafinovanou pomstu, ke které využije sílu psaného slova…

Lapidární próza na malém prostoru rozkrývá vývoj událostí v Německu s nástupem fašismu, ale i proměnu dříve liberálního člověka v nadšeného nacistu, schopného obětovat kariéře i blízkého člověka.


Osoby a obsazení: Max Eisenstein (Jan Hartl), Martin Schulze (Jiří Dvořák) a Burton, listonoš (Josef Somr)

Autorka: Kathrine Kressmann Taylor Překlad: Dagmar SteinováRozhlasová úprava: Jaroslav SomešDramaturgie: Jana PaterováRežie: Lída Engelová

Natočeno v roce 2003.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby