Kateřina Tučková: Tichá pomoc

03304990.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03304990.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka současné české autorky vyprávějící o tajné organizaci Stille Hilfe, která pomáhala bývalým aktivním nacistům. Poslouchejte on-line do 29. dubna 2018.

Kdyby měl člověk vyjmenovat prvních deset současných českých literátů, kteří mu přijdou na mysl, často by zřejmě zaznělo jméno Kateřina Tučková. Tato mladá autorka se nejhlasitěji ozvala románem Žítkovské bohyně, ve kterém zpracovala látku karpatských bohyň, tedy žen, které si uchovaly vědomosti, postupy a intuici svých předkyň.

Podobná témata inspirovaná historií se stala téměř poznávacím znamením textů Kateřiny Tučkové. Svého zájmu se nevzdává ani v povídce, která nově dostala rozhlasovou podobu. Text Tichá pomoc se obrací k tajné organizaci Stille Hilfe, která si klade za cíl pomáhat bývalým aktivním nacistům. Založena byla roku 1951 a její hlavní představitelkou je Gudrun Burwitz, dcera Heinricha Himmlera, které se přezdívá Nazi Princessin. Ta zůstala po celý život věrná nacistické myšlence a svého otce považuje za muže velkých činů.

Účinkuje: Marie Štípková

Pro rozhlas upravila: Klára Fleyberková
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno v roce 2018.