Kate Bush. Kdo je svéhlavá autorka art popu, které znovu zjednal pozornost seriál Stranger Things?

9. červen 2022

Stalo se, že aktuální čtvrtá série seriálu Stranger Things katapultovala do centra pozornosti píseň Running Up That Hill z roku 1985: A tím pádem i její protagonistku: anglickou zpěvačku, tanečnici a autorskou osobnost Kate Bush. Skladba se ocitla znovu vysoko v hitparádách, padají různé rekordy a lidé z různých generací se ptají: Kdo vlastně je Kate Bush? V čem byla pro osmdesátá léta typická a v čem jedinečná?

Kate Bush running_up_that_hill_sing_cover

Je to dobrá příležitost ohlédnout se za příběhem ženy, která nepodlehla popovým pravidlům a přispěla k jeho tvrdohlavým, hrdým, zářícím vrcholům. Kate Bush je tady s námi pořád, letos jí bylo 66 roků. V Sedmém nebi si však budeme pouštět hudbu z jejích prvních pěti alb. Včetně debutových nahrávek, tak zralých a pevných na autorku a zpěvačku, které tehdy bylo pouhých devatenáct.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.