Kate Bush. Kdo je svéhlavá autorka art popu, které znovu zjednal pozornost seriál Stranger Things?

9. červen 2022

Stalo se, že aktuální čtvrtá série seriálu Stranger Things katapultovala do centra pozornosti píseň Running Up That Hill z roku 1985: A tím pádem i její protagonistku: anglickou zpěvačku, tanečnici a autorskou osobnost Kate Bush. Skladba se ocitla znovu vysoko v hitparádách, padají různé rekordy a lidé z různých generací se ptají: Kdo vlastně je Kate Bush? V čem byla pro osmdesátá léta typická a v čem jedinečná?

Kate Bush running_up_that_hill_sing_cover

Je to dobrá příležitost ohlédnout se za příběhem ženy, která nepodlehla popovým pravidlům a přispěla k jeho tvrdohlavým, hrdým, zářícím vrcholům. Kate Bush je tady s námi pořád, letos jí bylo 66 roků. V Sedmém nebi si však budeme pouštět hudbu z jejích prvních pěti alb. Včetně debutových nahrávek, tak zralých a pevných na autorku a zpěvačku, které tehdy bylo pouhých devatenáct.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová