Karolina Světlá: Skalák

Jiří Horčička
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Horčička

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Tragický milostný příběh divokého vyděděnce Jáchyma a dcery statkáře Rozičky Světlá napsala na základě skutečné události a bývá často vnímán jako literární zpracování osobního sblížení mezi ní a Janem Nerudou, které trvalo necelý rok, oba však poznamenalo na zbytek života. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Česká spisovatelka, představitelka generace májovců, Karolina Světlá se narodila 24. února 1830 jako Johana Nepomucena Rottová do zámožné rodiny pražských obchodníků. V mládí se jí dostalo na tehdejší dobu poměrně rozsáhlého vzdělání, což jí mimo jiné umožnilo seznamovat se i se soudobou zahraniční literární tvorbou. Její vlastní literární tvorbu tak významně ovlivnilo dílo francouzské spisovatelky George Sandové.

V roce 1852 se provdala za svého domácího učitele Petra Mužáka, který ji uvedl do společenských kruhů, kde se sblížila mimo jiné s Boženou Němcovou a Janem Nerudou. Stala se také členkou několika emancipačních spolků, společně s Vojtou Náprstkem např. založila pražský Americký klub dam. Její celoživotní přesvědčení o nutnosti emancipace žen se výrazně odráží v jejím literárním díle, hlavními hrdinkami jsou často silné ženy, které se samy rozhodují a často se dostávají do konfliktu s dobovými společenskými stereotypy.

Je tomu tak i v rozsáhlé povídce Skalák, inspirované skutečným příběhem, se kterým se seznámila při pobytech v manželově rodném Podještědí (odtud pochází i její literární pseudonym Světlá). Do osamělého životního ztroskotance Jáchyma Skaláka se zamiluje podobně osamělá Rozička, která se rozhodne za něj provdat a vrátit jej k řádnému životu. Idealistické představy však tvrdě narazí na společenské předsudky a osobní determinace a – příběh tak osudově směřuje k tragédii. 

Účinkují: Alena Vránová a Zdeněk Buchvaldek

Připravila: Marie Řepková
Režie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1973.