Karol Irzykowski: Mojského metamorfózy

16. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02699088.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Říkali o něm, že je sobec. Tak začal Mojský žít se svým druhým já. Mistrovskou povídkovou studii rodícího se šílenství čte Jaroslav Haidler. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jaroslav Haidler
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Libor Martinek
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 16. 5. 2020
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2020

Karol Irzykowski (1873–1944) byl významný polský literární kritik, spisovatel, teoretik filmu a šachista. Ve 30. letech byl členem prestižní Polské akademie literatury. Kritickými statěmi přispíval např. do časopisů Skamander nebo Wiadomości Literackie. Jako nesmlouvavý racionalista, skeptik a aforista zasahoval do mnoha polemik. Své odpůrce napadal pro nedůslednost v myšlenkovém postupu.

Irzykowski je autorem jedné z prvních prací o filmové estetice Dziesiąta muza (Desátá můza, 1924). Významně zasáhl do vývoje polského románu svým esejisticky založeným románem Pałuba (Manekýn, 1903) a také jeho dramata předběhla svým novátorstvím dobu. Analyticky odhaluje potlačované podvědomé motivy konání, snovou symboliku, působení konvencí bránících plné autenticitě, prvků hry, předstírání a sebeklamu.

Karol Irzykowski rovněž patřil k předním polským šachistům a organizátorům tohoto sportovního odvětví. Zemřel po zraněních ve Varšavském povstání.

Povídka hodná podpisu Poea nebo Hoffmanna

Povídka Mojského metamorfózy (Metamorfozy Mojskiego) vyšla poprvé v roce 1906 v týdeníku Nasz Kraj ve Lvově. Irzykowského souputník z uměleckého hnutí Mladé Polsko, spisovatel Jan August Kisielewski, ji považoval z mistrovskou povídku „hodnou podpisu Poea nebo Hoffmanna“. Mojského metamorfózy jsou sugestivní studií rodícího se šílenství. Mojský, o kterém jeho okolí tvrdí, že je sobec, se rozhodne žít se svým dvojníkem - hadrovým panákem.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.