Karen Blixenová: Babetina hostina (2/4)

03679804.jpeg

Četbu na pokračování z novely dánské autorky.

Poslouchejte na Vltavě od 3. srpna 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do středy 10. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Dánská prozaička (1885-1962) pocházela z vyšších statkářsko-aristokratických kruhů, její otec Vilhelm Dinesen byl též literárně činný. Blixenová se celý život nechtěla smířit s konvenčními představami své rodiny o postavení ženy. Roku 1914 se provdala za bratrance barona Blixena-Finecka a spolu s ním odjela na kávové plantáže do Keni, takže její literární debut přišel poměrně pozdě. Prosadila se sbírkou novel Sedm fantastických příběhů, kterou vydala nejprve v angličtině pod pseudonymem Isak Dinesen (pod kterým je mimochodem v anglosaském světě známá dodnes). Bohužel zkrachovala farma i manželství a Blixenová se vrátila do Dánska, kde pak prožila zbytek svého života.

Populární jsou její knihy Africká farma a Vzpomínky na Afriku. Za její „nejskandinávštější knihu“ lze označit Zimní pohádky/Anekdoty osudu (česky 1986), kde polovina povídek se odehrává v Dánsku a roli tu hraje i severská historie a mytologie.

Děj většiny z nich je zasazen do období od poloviny 18. století do druhé poloviny 19. století a jde zpravidla o úsměvné nebo ironicky laděné příběhy, v nichž se Blixenová snaží odhalovat podstatu jednotlivých lidských figurek či loutek vzhledem k tomu, jak se staví k životu, k osudu, jakou pravdu si o sobě připouštějí či jakou skutečnou hodnotu má to, co sami pokládají za lež, za zradu nebo naopak za lásku, vznešenost, opravdovost, štěstí.

V novele Babetina hostina se přeneseme do 19. století, do jednoho nehostinného dánského města na pobřeží. Právě tam přichází Babette, politická vyhnankyně ze své rodné země. Vitální Francouzka, která umí užívat života plnými doušky, působí ve staropanenském asketickém prostředí šedého a ustrašeného maloměsta jako zjevení, jako blesk s čistého nebe. Pokrytečtí obyvatelé se na ni bojí jen pohlédnout, aby se nenakazili její chutí do života.


Účinkují: Jiří Schwarz, Ladislav Trojan, Petr Štěpánek, Hana Středová a Otakar Brousek

Autorka: Karen Blixenová Překlad: František FröhlichPřipravila: Dagmar HubenáRežie: Maria Křepelková

Natočeno v roce 1992.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby